Notowania

bułgaria
29.09.2012 20:20

Partia Europejskich Socjalistów wybrała przywódcę. To były premier Bułgarii

W brukselskim zjeździe uczestniczyło ok. 350 delegatów, wywodzących się z ponad 30 lewicowych partii europejskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Były premier Bułgarii Sergej Staniszew został wybrany w Brukseli na przewodniczącego Partii Europejskich Socjalistów (PES). Staniszew pełnił już tę funkcję tymczasowo od roku, po ustąpieniu Duńczyka Poula Nyrupa Rasmussena.

W brukselskim zjeździe uczestniczyło ok. 350 delegatów, wywodzących się z ponad 30 lewicowych partii europejskich. Staniszew, który był jedynym kandydatem na stanowisko przewodniczącego PES, uzyskał ponad 91 proc. głosów.

_ Naszą główną ambicją jest przywrócenie nadziei europejskim obywatelom, by odzyskali wiarę w projekt europejski, który jest na drodze ku lepszej przyszłości - oświadczył Staniszew. - Wierzymy, że alternatywa dla programów oszczędności jest nie tylko możliwa, ale niezbędna _.

46-letni Staniszew, przewodniczący Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, był szefem rządu w latach 2005-2009. W listopadzie ubiegłego roku został wybrany tymczasowo na lidera PES, gdy były premier Danii Poul Nyrup Rasmussen ustąpił z tego stanowiska ze względów zdrowotnych.

Wiceprzewodniczącym PES został w sobotę Francuz Jean-Christophe Cambadelis, który ma być odpowiedzialny m.in. za wynik tej partii w wyborach europejskich w 2014 roku. Zapowiedział on, że będzie dążył do tego, by socjaliści stali się _ większością w Europie i w Parlamencie Europejskim w celu przeorientowania europejskiej polityki _.

  1. Kongres PES, który kończy się w niedzielę, miał się początkowo odbyć w Bukareszcie, ale ze względu na niedawny kryzys polityczny w Rumunii zdecydowano się przenieść go do Brukseli. W skład PES wchodzą partie socjalistyczne i socjaldemokratyczne Unii Europejskiej i Norwegii. PES tworzy drugą co do wielkości frakcję w PE.
Czytaj więcej o sytuacji w Bułgarii w Money.pl
Pierwsza taka sytuacja w Bułgarii od 1989 roku Liczba ważnych podpisów zebranych przez bułgarską lewicę pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. przyszłości energetyki jądrowej spełnia wymogi konstytucyjne.
Drogocenny skarb w wiosce. Sprzed 2300 lat Odkrycia dokonano w wiosce Sinemorec na południowym krańcu bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, w obwodzie Burgas.
Tam dają 150 tysięcy łapówek miesięcznie To mniej niż w latach 90., ale dwukrotnie więcej niż w latach 2000-2003. Wyraźna jest tendencja do ponownego wzrastania korupcji.
Tagi: bułgaria, sergej staniszew, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz