Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Partie populistyczne w Europie mają coraz większe poparcie

0
Podziel się:

New York Times ostrzegł przed wzrostem popularności europejskich partii populistycznych, które rosną w siłę w Grecji, Francji i we Włoszech.

Partie populistyczne w Europie mają coraz większe poparcie
(action press/East News)

_ New York Times _ ostrzegł przed wzrostem popularności europejskich partii populistycznych, które rosną w siłę w Grecji, Francji i we Włoszech. Zdaniem dziennika nadszedł czas na odzyskanie przez władze nadszarpniętego zaufania społecznego.

_ New York Times _ przypomina, że w dotkniętej przez kryzys Europie coraz większą popularnością cieszą się partie głoszące populistyczne hasła. Szczególnie widać to we Francji, Grecji i we Włoszech, gdzie ruchy sprzeciwu _ są zasilane niedostatkiem, recesją i niemożnością przywrócenia wzrostu gospodarczego przez polityków głównego nurtu _.

Dziennik podkreśla, że takie ugrupowania, jak grecka Złota Jutrzenka, francuski Front Narodowy czy włoski Ruch Pięciu Gwiazd, rosną w siłę dzięki słabości rządów w swych krajach i specyfice reform wewnątrz Unii Europejskiej.

Dziennik zwraca uwagę, że populiści zdobywają zwolenników na fali radykalizacji nastrojów społecznych. Wielokrotnie podnoszą hasła walki z nielegalną imigracją - problemem, który szczególnie dotyka Francję i Włochy. Dodatkowo wskazują na zależność krajowych władz od dyrektyw płynących zarówno z Brukseli, jak i Berlina.

Zdaniem _ New York Timesa _ kluczem do zmniejszenia wpływów populistów jest poluzowanie paktu fiskalnego, który został narzucony Europie przez Niemcy. Według dziennika reforma zaproponowana przez Berlin doprowadziła do dwucyfrowego poziomu bezrobocia w większości państw Unii (w Grecji i Hiszpanii bezrobocie sięga 25 proc.), które dotknęło szczególnie ludzi młodych, uniemożliwiając im normalny rozwój. Jeżeli politycy głównego nurtu nie zaczną zmieniać kierunku swojej polityki, wtedy Europę czeka wzrost potęgi ugrupowań populistycznych - prognozuje _ New York Times _.

Pakt fiskalny został podpisany przez przywódców 25 krajów UE, w tym polskiego premiera Donalda Tuska 2 marca ub.r., i wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w krajach strefy euro oraz nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)