Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pawlak: Nie należy się śpieszyć z wprowadzeniem euro

0
Podziel się

Wicepremier Waldemar Pawlak stwierdził, że Słowacja weszła do strefy euro przy bardzo mocnej słowackiej koronie i teraz ma duży kłopot z konkurencyjnością.

Pawlak: Nie należy się śpieszyć z wprowadzeniem euro
(kprm.gov.pl)
bDIhpXxh

Gdyby Polska była w strefie euro, _ mielibyśmy teraz przechlapane _ - ocenił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Obecny kurs złotówki wobec euro szef PSL nazwał _ bardzo prorozwojowym _.

- _ Dzisiaj na pewno nie należy się śpieszyć z euro, trzeba poczekać na stabilizację strefy euro, bo Grecja nie jest przecież jedynym słabym punktem tej strefy _ - ocenił Pawlak na konferencji prasowej.

Według niego, gdybyśmy byli w strefie euro _ mielibyśmy przechlapane w tej chwili, bo byłaby sytuacja, gdzie nasze możliwości reagowania na kryzys byłyby bardzo ograniczone _.

bDIhpXxj

- _ Dzięki temu, że złoty zachowuje się elastycznie konkurencyjność w eksporcie jest lepsza, a także konkurencyjność krajowej produkcji w stosunku do towarów importowanych. Mówiąc obrazowo: towary emigrują za granicę, a miejsca pracy zostają w kraju _ - powiedział minister gospodarki.

Pawlak nie przesądził w jakim terminie Polska mogłaby wejść do strefy euro. Podkreślał, że taka dyskusja musi uwzględniać poziom kursu euro i złotego. - _ Patrzmy na poziom kursu, a nie na datę. Gdyby te daty były tak realizowane, jak były zapowiadane, to bylibyśmy w głębokim kryzysie, bylibyśmy w Grecji _ - stwierdził.

Czytaj w Money.pl

bDIhpXxp

- _ Średnio w ciągu 12 lat ten kurs był na poziomie około 4 złote do euro. A więc jak jesteśmy teraz na poziomie 4,3-4,4 to znaczy, że jest to bardzo prorozwojowy poziom kursu. Oczywiście skutkuje boleśnie dla osób, które zaciągnęły kredyty denominowane w walutach, ale tu pewną rekompensatą jest niższy poziom oprocentowania, szczególnie jeśli chodzi o franka szwajcarskiego _ - zaznaczył wicepremier.

Pawlak podkreślił też, że Słowacja weszła do strefy euro przy bardzo mocnej słowackiej koronie i teraz _ mają naprawdę duży kłopot z konkurencyjnością _.

Pytany, czy z politycznego punktu widzenia nie byłoby lepiej być w strefie euro, bo więcej ważyłby wówczas głos naszego kraju w UE, Pawlak odparł: _ nasz głos znaczy tyle, co głos Wielkiej Brytanii, bo jesteśmy w tej samej grupie państw; to jest głos mocny w Europie _.

O kryzysie zadłużeniowym w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t178654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/smieciowych;obligacji;jest;wiecej;zobacz;ktore;banki;maja;trupy;w;szafach,68,0,950084.html) Śmieciowych obligacji jest więcej. Zobacz, które banki mają trupy w szafach Zaangażowanie w papiery zagrożonych krajów przekracza 735 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t180334.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/euforia;na;rynkach;potrwa;chwile;a;w;listopadzie;,13,0,953357.html) Euforia na rynkach potrwa chwilę. A w listopadzie... Unijny szczyt nie odmieni na dobre sytuacji na rynkach. Zobacz prognozy analityków dla giełdy i złotego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t127677.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zmarnuja;miliardy;a;sposob;na;ratunek;to;,25,0,947481.html) Zmarnują miliardy, a sposób na ratunek to... Prof. Rybiński twierdzi, że decyzje europejskich przywódców nie są odważne.
bDIhpXxK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)