Notowania

pomoc dla grecji
21.07.2011 17:45

Pawlak: Nie sądzę, aby eurogrupa skazała Grecję na bankructwo

Wicepremier powiedział, że nie sądzi, aby eurogrupa skazała Grecję na bankructwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Wicepremier powiedział, że nie sądzi, aby eurogrupa skazała Grecję na bankructwo. Ocenił, że potrzebny jest prosty proces restrukturyzacji jej zadłużenia - albo rozłożenie go w czasie, albo zredukowanie jego części. *

Zwrócił uwagę, że _ Europa powinna wykazać się solidarnością i dać Grecji szansę na wyjście z tarapatów, ale też wprowadzić takie ograniczenia, które na przyszłość ochronią nie tylko Grecję, ale także inne kraje _. _ Trzeba Grekom podać rękę tak jak Polsce podały rękę kraje na początku naszej transformacji _ - dodał Waldemar Pawlak.

Dziś po 13 rozpoczął się w Brukseli nadzwyczajny szczyt liderów eurolandu, którzy ustalają szczegóły drugiego pakietu pomocowego dla Grecji.

W nocy ze środy na czwartek po siedmiogodzinnych rozmowach w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy (do których dołączył szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet) porozumieli się, co do ogólnego zarysu pomocy dla zadłużonej Grecji.

Przed szczytem szef eurogrupy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zaapelował o uniknięcie częściowego bankructwa Grecji, ale nie wykluczył tej możliwości.

Powołując się na źródła dyplomatyczne AFP podaje, że nowy pakiet pomocowy może sięgać 71 mld euro - mają się niego złożyć bogatsze kraje strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dodatkowa pomoc ma polegać na zmniejszeniu zadłużenia Grecji przez sektor prywatny, czyli banki, ubezpieczycieli i fundusze, które posiadają obligacje tego kraju. Do wyboru mają być trzy opcje: wymiana obligacji na papiery o dłuższym terminie zapadalności, zamiana ich na długoterminowe obligacje (nawet 30-letnie) albo wykupienie obligacji z rynku przez fundusz ratunkowy strefy euro (EFSF).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sarkozy;zarzucil;niemcom;egoizm;i;brak;solidarnosci,12,0,877836.html) Ostre wypowiedzi Sarkozy'ego o Niemcach Według francuskiego tygodnika satyrycznego _ Le Canarde Enchaine _ prezydent Nicolas Sarkozy zarzucił Niemcom, że postępują egoistycznie i niesolidarnie w obliczu kryzysu zadłużenia w strefie euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t94099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;zaapelowal;o;odpowiedzialnosc;na;szczycie;eurostrefy,165,0,877733.html) Bez tych decyzji Europa sobie nie poradzi Przed jutrzejszym szczytem strefy euro w Brukseli w sprawie pomocy dla Grecji przewodniczący Komisji Europejskiej zaapelował o _ odpowiedzialność europejską _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t18676.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sikorski;wierzy;w;greckie;reformy;i;deklaruje;pomoc,141,0,877709.html) Sikorski wierzy w Grecję. Pomożemy im? Minister Spraw Zagranicznych spotkał się w Warszawie ze swoim greckim odpowiednikiem Stavrosem Lambrinidisem.
Tagi: pomoc dla grecji, waldemar pawlak, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz