Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: W kryzysie nie czas na ekologię

0
Podziel się:

Minister gospodarki jest sceptyczny wobec propozycji Komisji Europejskiej w sprawie opodatkowania energii.

Pawlak: W kryzysie nie czas na ekologię
(kprm.gov.pl)

Wicepremier Waldemar Pawlak sceptycznie odnosi się do nowych propozycji KE w sprawie opodatkowania energii, które uzależniają wysokość podatku od zawartości energetycznej i emisji C02.

To rozwiązania niebezpieczne dla konkurencyjności gospodarki UE - stwierdził minister gospodarki w Brukseli._ - Opodatkowywanie energii nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem, bo podatki na energię i chociażby paliwa płynne są w Europie i tak koszmarnie wysokie. Akcyza i podatek od paliw jest w Europie znacznie wyższy niż w USA, więc dokładanie dodatkowych podatków (...) powoduje zabijanie europejskiej konkurencyjności i szans dla europejskiej gospodarki. W moim przekonaniu do tego trzeba podchodzić bardzo ostrożnie _ - powiedział dziennikarzom.

Pawlak przebywa z wizytą w Brukseli w związku z przygotowaniami do polskiej prezydencji. Spotkał się m.in. z szefami frakcji politycznych Parlamentu Europejskiego.

Za polskiej prezydencji Warszawa będzie kierować negocjacjami w sprawie nowych propozycji legislacyjnych KE, w tym właśnie nowelizacji dyrektywy z 2003 roku dotyczącej opodatkowania energii. Zakłada ona przejście z systemu opodatkowania opartego wyłącznie na ilości skonsumowanej energii na rzecz systemu uzależnionego także od wydajności paliw i emisji CO2. Te propozycje wywołały protesty m.in. niemieckich koncernów motoryzacyjnych, zwłaszcza produkujących diesla.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t131572.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zalewski;wegiel;bezpieczna;alternatywa;dla;atomu,182,0,795830.html) Zalewski: Węgiel bezpieczną alternatywą dla atomu - W czasach kryzysu trzeba zrewidować wszystkie pomysły energetyczno-klimatyczne _ - uważa Pawlak. Przywołał wyliczenia eksperta Międzynarodowej Agencji Energii, z których wynika, że różnica między scenariuszem redukcji przez UE o 20 procent emisji CO2 a o 30 procent, jak apelują ekolodzy, _ jest taka jak dwutygodniowa emisja Chin _. Dlatego jego zdaniem bez światowego porozumienia to _ są rozwiązania bardzo niebezpieczne dla konkurencyjności europejskiej gospodarki _.

Za polskiej prezydencji Pawlak liczy na zakończenie prac nad nowym unijnym rozporządzeniem ws. transparentności rynków energii. - _ Promować przejrzystość, transparentność rynków finansowych i energii, to może mieć większy i skuteczniejszy wpływ na ład społeczno-gospodarczy w przyszłości niż tworzenie mechanizmów kontroli administracyjnej. Transparentność jest dużo lepszym rozwiązaniem. I to warto pozostawić jako akcent ze strony polskiej: że mamy zaufanie do rynku, w którym uczestnicy mają dostęp do informacji _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl

energia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)