Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsza polska komisarz UE: Po 6 latach Polska urosła

0
Podziel się:

- Jakość życia Polaków zmieniła się na lepsze - uważa Huebner.

Pierwsza polska komisarz UE: Po 6 latach Polska urosła
(photo-service.europarl.europa.eu)

Dzięki rozszerzeniu Unii Europejskiej w 2004 roku Polska stała się częścią Europy bez granic, a jakość życia Polaków zmieniła się na lepsze - uważa pierwsza polska komisarz UE, obecnie europosłanka PO Danuta Huebner.

Polska, wraz z Czechami, Estonią, Cyprem, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami, wstąpiła do UE 1 maja 2004 roku.

Zdaniem pierwszej polskiej komisarz UE, wymienianie przy tej okazji korzyści, jakie niesie członkostwo w UE _ jest już czasem nudne, bo to wiadomo, to widać gołym okiem _.

POSŁUCHAJ DANUTY HUEBNER:

Dźwięk:IAR

_ - Polska się zmieniła i to nie tylko ta Polska Warszawy czy Poznania lub Krakowa, ale ta powiatowa, gminna - widać ogromne doinwestowanie, zmienia się jakość życia _ - podkreśliła Huebner. Zwróciła przy tym uwagę, że Polacy przykładają już inne kryteria do jakości życia i inaczej dbają o to, co jest wokół nich. _ Polska pięknieje, ma się generalnie lepiej _ - oceniła.

POSŁUCHAJ DANUTY HUEBNER:

Dźwięk: IAR

Według Huebner, wśród korzyści z unijnego członkostwa nie sposób nie wymienić poczucia bezpieczeństwa i przynależności do _ europejskiej rodziny _. _ Polska, tak jak Europa powiększyła się z tym rozszerzeniem, urosła, stała się częścią Europy bez granic. Już rośnie nam pokolenie, które nie słyszało nigdy o wizach, zapomni, że jeszcze parę lat temu były kontrole na granicach _ - powiedziała.

Huebner podkreśliła, że przez te lata w Polsce zmieniło się również postrzeganie Unii Europejskiej. - _ Już nie mówi się o niej, jako o tym ciele zupełnie zewnętrznym, jako tej Brukseli, która podejmuje jakieś dziwne decyzje, tylko jest poczucie, że oddziałujemy na te decyzje, że mamy wpływ _ - zauważyła.

W opinii europosłanki, również przedstawiciele polskich władz nauczyli się bardziej skutecznie dbać o interesy własnego kraju. _ - Coraz częściej podejmujemy jakieś inicjatywy nie w taki sposób, jak na samym początku, że pojawił się ktoś ważny z Polski i rzucał podczas posiedzenia na stół pomysł, a potem był zaskoczony, że nikt go nie podejmował. Teraz wiemy, że należy szukać sojuszników, wsparcia, że musimy stale uczestniczyć w dialogu _ - powiedziała Huebner.

Podkreśliła, że bardzo trudno nauczyć się reguł obowiązujących w systemie funkcjonowania UE w takim stopniu, by czuć się w nim komfortowo, a Polacy czują się coraz lepiej. _ Cała umiejętność dbania o swój interes polega na tym, żeby on nie dzielił, a jednoczył. Tak żeby wszyscy powiedzieli: trzeba wesprzeć Polskę. To jest dla nas wszystkich ważne i tego się nauczyliśmy _ - dodała europosłanka.

Była komisarz powiedziała, że dla niej osobiście ważna jest zmiana stereotypu Polaka w UE. _ Dla mnie najważniejszą zmianą w ciągu tych sześciu lat jest całkowita zmiana wyobrażenie tego, jaki jest Polak i jak jest dziś postrzegany. Myślę, że pokazaliśmy się w Unii jako społeczeństwo i jako indywidualni obywatele z bardzo dobrej strony. To stworzyło nowy stereotyp Polaka i myślę, że jest to niesłychanie ważne _ - podkreśliła.

Huebner podkreśliła też zmieniającą się rolę Polski w UE. _ - Z całą pewnością wszyscy wiedzą, że jesteśmy jednym z tych sześciu państw, które stanowią grupę dużych państw, nawet jeśli się o tym nie mówi i się tego nie eksponuje _ - powiedziała. Dodała, że z Polską często utożsamiają się też mniejsze kraje, dlatego że bardzo często tworzyła z nimi sojusze. _ Myślę, że Polska ma taką fajną pozycję kogoś, kto może być pomocny, może być kimś kto jednoczy, kto pomaga. Tego też się uczymy _ - oceniła.

Zwróciła przy tym uwagę, że Unia wymaga ciągłego uczenia się. _ - My już zaczęliśmy pokazywać, że nam zależy na Unii silnej, że pilnując własnego interesu możemy także wspierać pozycję Unii w świecie i pracować na rzecz jedności europejskiej _ - powiedziała.

Jej zdaniem, jest to dziś ważnym wyzwaniem dla jedności Europy, która jest _ tylko małą cząstką wielkiego świata _, a będzie coraz mniejszą ze względu na niekorzystne tendencje demograficzne. _ - Musimy być razem, musimy tę integrację pogłębiać _ - podkreśliła dodając, że Polska ma tego świadomość.

ZOBACZ TAKŻE:
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)