Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwszy strajk generalny w Grecji od powstania rządu jedności

0
Podziel się:

Szkoły są dziś zamknięte, szpitale pracują z okrojonym do minimum personelem, a transport publiczny jest zakłócony.

Pierwszy strajk generalny w Grecji od powstania rządu jedności
(Mendhak/CC/Flickr)

Szkoły są dziś zamknięte, szpitale pracują z okrojonym do minimum personelem, a transport publiczny jest zakłócony.

Związki zawodowe reprezentujące ponad połowę z 4 milionów ludzi czynnych zawodowo, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, wezwały do strajku generalnego w proteście przeciwko nowym planom oszczędności, które ma wdrożyć rząd premiera Lukasa Papademosa. To pierwszy strajk przeciwko rządowi jedności narodowej, utworzonemu 11 listopada po dymisji gabinetu socjalisty Jeorjosa Papandreu.

W strajku uczestniczy przede wszystkim sektor publiczny, którego związek zawodowy, ADEDY, sprzeciwia się planom obniżek pensji i zwolnień pracowników budżetówki.

W czwartek sparaliżowany jest transport kolejowy i żegluga. Bez zakłóceń działa natomiast transport lotniczy, a także giełda w Atenach. Normalnie jeździ też ateńskie metro. Rano na trzy godziny przestał kursować transport miejski i taka sama przerwa jest spodziewana wieczorem.

Do akcji dołączyli m.in. pracownicy służb oczyszczania miasta, lekarze, dziennikarze i pracownicy banków, a także wielu nauczycieli szkół podstawowych i średnich.

To już szósty strajk generalny w Grecji od początku roku, a od maja 2010 roku, kiedy datuje się początek kryzysu zadłużenia w Grecji, związki zorganizowały w sumie 14 strajków przeciwko programowi oszczędności.

Budżet na 2012 rok, przewidujący wymagane przez UE i MFW cięcia wydatków publicznych i wzrost podatków, ma zostać we wtorek przyjęty przez parlament.

Jeszcze przed południem w Atenach i Salonikach mają się odbyć ogromne manifestacje pod hasłem _ nie dla budżetu oszczędności _.

Ministrowie finansów państw strefy euro wyrazili we wtorek w Brukseli zgodę, by zagrożona bankructwem Grecja otrzymała kolejną, wynoszącą 8 mld euro transzę pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Warunkiem uzyskania międzynarodowej pomocy jest wdrożenie zakrojonego na szeroką skalę programu oszczędności.

O pomocy dla Grecji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;otrzyma;kolejna;transze;pomocy;finansowej,187,0,978619.html) Zdecydowali w sprawie pomocy dla Grecji Państwa strefy euro i MFW zawiesiły ją na początku listopada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t191483.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/deficyt;budzetowy;grecji;bedzie;spadal;wolniej,10,0,976394.html) Grecy nie spełnią wymagań w sprawie długu Deficyt budżetowy szybko nie spadnie poniżej granicy trzech procent PKB.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t191483.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozytywna;reakcja;ue;i;mfw;na;list;samarasa,252,0,975356.html) Grecy coraz bliżej kolejnej transzy pomocy Samaras, przywódca koalicyjnej, konserwatywnej Nowej Demokracji (ND), wysłał wczoraj list do liderów UE i MFW, w którym poparł warunki udzielenia pomocy mającej uratować Grecję przed bankructwem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)