Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Platforma przeciwko przekrętom podatkowym

0
Podziel się:

Komisja Europejska tworzy platformę, która ma monitorować postępy państw między innymi w zwalczaniu rajów podatkowych.

Platforma przeciwko przekrętom podatkowym
(Rex Roof/CC/Flickr)

Bruksela walczy z uchylaniem się od opodatkowania. Komisja Europejska tworzy platformę na rzecz dobrych rządów w dziedzinie opodatkowania. Platforma ta będzie monitorować postępy państw członkowskich w rozwiązywaniu problemu agresywnego planowania podatkowego i zwalczaniu rajów podatkowych.

Jak informuje Komisja w komunikacie -_ Platforma skupiać będzie zainteresowane strony wywodzące się z różnych kręgów przedstawicieli krajowych organów podatkowych, Parlamentu Europejskiego, przedsiębiorstw, środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych i inne zainteresowane strony _.

Ułatwi ona również dialog i wymianę wiedzy fachowej, które mogą stanowić część bardziej skoordynowanego i skutecznego podejścia na szczeblu UE do kwestii przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania oraz unikaniu płacenia podatków.

Algirdas Ĺ emeta, komisarz UE ds. podatków i unii celnej, statystyki, audytu oraz zwalczania nadużyć finansowych, powiedział: _ zwalczając uchylanie się od opodatkowania, dążymy do zachowania uczciwości naszych systemów podatkowych, konkurencyjności naszych gospodarek i solidarności państw członkowskich UE. Stawka w grze jest zbyt wysoka, żebyśmy tę walkę mogli przegrać. Ożywione zainteresowanie państw członkowskich podjęciem walki z tym zjawiskiem to bardzo dobry znak. Należy teraz przełożyć je na działania. Platforma, którą dziś uruchamiamy, pozwoli państwom członkowskim zachować czujność. Zagwarantuje ona, by wyniki w zakresie zwalczania uchylania się od opodatkowania odzwierciedlały oczekiwania. _

Platforma na rzecz dobrych rządów w dziedzinie opodatkowania była jedną z inicjatyw przewidzianych w planie działań w zakresie przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania, przedstawionym przez Komisję w grudniu 2012 r. Będzie się składać z około 45 członków: delegatów wysokiego szczebla z organów podatkowych każdego państwa członkowskiego i do 15 przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Ci ostatni będą mianowani przez Komisję w drodze otwartej procedury składania kandydatur. Zaproszenie do składania wniosków przez organizacje pragnące wziąć udział w tym przedsięwzięciu także zostało już opublikowane. Organizacje będą wybierane na okres 3 lat, który to okres może zostać przedłużony, jeśli po jego upływie organizacja złoży ponowny wniosek i zostanie on zaakceptowany.

Zalecenia w sprawie rajówPierwsze zalecenie przewiduje zdecydowaną reakcję UE wobec rajów podatkowych, wykraczającą poza dotychczasowe środki międzynarodowe. Zachęcono w nim państwa członkowskie do identyfikowania - korzystając ze wspólnych kryteriów - rajów podatkowych i wpisywania ich na krajowe _ czarne listy _.

Drugie zalecenie dotyczy agresywnego planowania podatkowego. Określa ono sposoby zablokowania możliwości wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa w celu uniknięcia płacenia przypadającej na nie części podatku. Obejmują one zaostrzenie przepisów w zakresie zwalczania nadużyć zawartych w dwustronnych konwencjach podatkowych, przepisach krajowych oraz unijnym prawie spółek. Wszelkie sztuczne systemy wprowadzane w celu unikania płacenia podatków będą pomijane, a przedsiębiorstwa będą w zamian podlegać opodatkowaniu w oparciu o faktyczny ekonomiczny charakter ich działalności. Pierwsze spotkanie członków platformy wstępnie zaplanowano na 10 czerwca 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/m247767.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/raje;podatkowe;luksemburg;gotowy;do;ograniczenia;tajemnicy;bankowej,156,0,1283228.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To już nie będzie podatkowy raj. Unia... Obowiązująca tutaj tajemnica bankowa krytykowana jest przez kraje Unii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m21184.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/100;tysiecy;osob;zamieszkalych;w;niemczech;korzysta;z;rajow;podatkowych,230,0,1283046.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mają dane korzystających z oaz podatkowych Tylko w Niemczech z usług rajów podatkowych korzysta ponad 100 tysięcy osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/m215539.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/unia;traci;bilion;euro;rocznie;przez;unikanie;podatkow,189,0,1282493.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia Europejska traci bilion euro rocznie Zdaniem KE kraje Unii powinny też podjąć bardziej stanowcze kroki wobec rajów podatkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/m40478.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;wprowadzi;europejski;numer;identyfikacji;podatkowej,209,0,1281745.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia chce dostępu do danych podatników Propozycja Komisji Europejskiej jest związana z rosnącą liczbą podatników przemieszczających się z kraju do kraju albo dokonujących transakcji transgranicznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)