Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek od przedsiębiorstw. Francja i Niemcy namawiają UE

0
Podziel się:

Dokument w sprawie współpracy francusko-niemieckiej w kwestii polityki podatkowej przedsiębiorstw został przyjęty 6 lutego.

Podatek od przedsiębiorstw. Francja i Niemcy namawiają UE
(ec.europa.eu)

Francja i Niemcy przedstawią jutro zieloną księgę w sprawie harmonizacji polityki podatkowej przedsiębiorstw, która zakłada ujednolicenie podatku od przedsiębiorstw w obu krajach od 2013 roku. Ich zdaniem tą drogą powinna iść cała UE, by wzmocnić rynek wewnętrzny.

Tak zwana zielona księga w sprawie współpracy francusko-niemieckiej w kwestii polityki podatkowej przedsiębiorstw została przyjęta 6 lutego na szczycie obu państw w Paryżu. Jak poinformowały niemieckie źródła dyplomatyczne dokument zostanie zaprezentowany w Brukseli na posiedzeniu unijnych ministrów finansów.

Francuskie źródła dyplomatyczne powiedziały, że prezentacja ma zademonstrować, _ jak można konkretnie realizować _ zbliżanie polityk podatkowych w UE. Oba kraje nie kryją zresztą we wstępie do dokumentu, że choć na razie jest to współpraca dwustronna, to celem jest _ pokazanie drogi do zwiększonej konwergencji fiskalnej w Unii Europejskiej, tak by wzmocnić integrację gospodarczą krajów członkowskich _.

- _ Harmonizacja systemów podatkowych, a zwłaszcza podatków od przedsiębiorstw, jest jednym z kluczowych elementów, by zakończyć budowę europejskiego rynku wewnętrznego _ - czytamy we wstępie do zielonej księgi. Jej autorzy argumentują, że różne systemy podatkowe to dodatkowe koszty dla firm. Prowadzą one też często do zjawiska podwójnego opodatkowania. Znamienne, że temat harmonizacji podatków nie znalazł się w upublicznionym w poniedziałek liście przywódców 12 państw UE, w tym Polski, poświęconym właśnie wzmocnieniu rynku wewnętrznego. Francja i Niemcy nie są jego sygnatariuszami.

Paryż i Berlin deklarują, że zielona księgą chcą też wesprzeć starania Komisji Europejskiej, która zaproponowała dyrektywę ws. harmonizacji bazy podatkowej dla przedsiębiorstw w UE. Jak dotychczas, nawet na to nie zgadzało się w UE kilka państw z Irlandią na czele, która stosuje najbardziej korzystne dla przedsiębiorstw podatki i jest tym samym oskarżana o przyciąganie firm z innych krajów (tzw. delokalizacja). Polityka podatkowa wymaga w UE jednomyślności.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel już 17 sierpnia ub. roku we wspólnym liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya na temat zarządzania gospodarczego strefy euro wyrazili wolę harmonizacji bazy oraz podatku od przedsiębiorstw w obu krajach. Paryż i Berlin powołały grupy robocze w tej sprawie, wynikiem czego była właśnie zielona księga.

Oba kraje wyznaczyły sobie za cel harmonizację podatku od przedsiębiorstw od 2013 r. Obecnie, co wykazuje zielona księga, podatki bardzo się różnią, a zwłaszcza ich baza. W Niemczech przedsiębiorcy płacą podatek w wysokości 15 proc., do tego dochodzi tzw. składka solidarnościowa oraz podatek handlowy. W sumie obciążenia podatkowe wynoszą 29,48 proc. We Francji wszelka działalność gospodarcza jest obłożona podatkiem w wysokości 33,33 proc. Ale jednocześnie istnieje stawka zredukowana w wysokości 15 proc. dla niektórych małych i średnich przedsiębiorstw.

Więcej na temat stosunków niemiecko-francuskich - czytaj w Money.pl
Francja i Niemcy chcą razem rządzić Europą? Sarkozy: "Aby uniknąć katastrofy potrzebujemy bezwarunkowego sojuszu Francji i Niemiec".
Koniec z Grecją? Przekroczyli już wszystkie terminy Komisja Europejska przedstawia możliwe scenariusze. Ateny muszą szybko dogadać się z pożyczkodawcami, inaczej zbankrutują już w...
Ich zdaniem silne Niemcy, osłabią strefę euro _ Unia nie jest już ciągnięta przez niemiecko-francuską lokomotywę, lecz niemiecki monocykl _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)