Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny paliw
28.04.2011 17:53

Podwyżka paliwa o 3 proc. - w Bułgarii protest

Organizatorzy protestu żądają obniżenia cen o 20 proc. - do 2 lewów (1,95 euro) za litr, zliberalizowania rynku paliw, obniżenia podatku VAT na paliwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Klearchos Kapoutsis/CC/Flickr)

Setki właścicieli samochodów, przeważnie młodych ludzi, protestowało w Bułgarii przeciw wysokim cenom paliwa, jadąc kolumną przez miasta. Tymczasem krajowy monopolista Neftochim-Łukoil poinformował o prawie 3-procentowej podwyżce cen benzyny.

Organizatorem protestów, które zaczęły się w marcu, jest ruch SIŁA (internetowy związek amatorów jazdy samochodem), który swoje akcje propaguje w sieci. Protesty po raz pierwszy odbywały się w dniu pracy. Objęły takie miasta, jak Wielkie Tyrnowo, Gabrowo, Dobricz i Burgas.

W Sofii uczestników było mniej, niż spodziewali się organizatorzy, lecz kilkaset samochodów, które ruszyły z czterech krańców miasta i zebrały się pod parlamentem, poważnie utrudniło ruch, nie blokując go jednak całkowicie. Organizatorzy akcji skarżyli się na utrudnienia stawiane im przez policję, choć akcja była zapowiedziana i uzyskano na nią zgodę.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t135082.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bulgarzy;zablokowali;stacje;bo;paliwo;drogie,61,0,793149.html) Bułgarzy zablokowali stacje. Bo paliwo drogie
Organizatorzy, którzy podkreślają, że ich działania nie mają podłoża politycznego, żądają obniżenia cen o około 20 proc. - do 2 lewów (1,95 euro) za litr, zliberalizowania rynku paliw, obniżenia podatku VAT na paliwa z obecnych 20 do 15 proc., zniesienia akcyzy na biopaliwa do końca bieżącego roku. Domagają się również klarownej polityki cen i zagwarantowania konkurencji przy dostawach paliw.

Po pierwszej fali protestów, w których uczestniczyli również przewoźnicy, pod naciskiem władz kombinat petrochemiczny Neftochim, należący do rosyjskiego koncernu Łukoil, zgodził się na miesięczne zamrożenie cen. Termin upłynął w środę i w czwartek kolejna podwyżka stała się faktem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t112616.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bulgaria;lezy;na;zlocie;tak;sadza;eksperci,158,0,817310.html) Bułgaria leży na złocie? Tak sądzą eksperci Złoża w Brezniku szacowane są na około 14 ton. Według światowych cen mają wartość prawie 700 milionów dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;bulgarii;nie;chca;elektrowni;atomowej,174,0,817838.html) W Bułgarii nie chcą elektrowni atomowej 1 czerwca w Sofii odbędzie się ogólnokrajowy wiec protestacyjny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t130943.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejne;protesty;tym;razem;w;europie,89,0,801369.html) Kolejne protesty, tym razem w Europie W centrum Sofii protestowało ponad 16 tysięcy Bułgarów.
Tagi: ceny paliw, bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz