Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w portugalii
07.09.2012 23:36

Podwyżki składek ubezpieczeniowych. 7 procent od przyszłego roku

Zmiany są niezbędne i podyktowane pilną potrzebą zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Premier Pedro Passos Coelho zapowiedział w piątek podwyżkę składki na ubezpieczenia społeczne płaconej przez pracowników sektora prywatnego w Portugalii do 18 proc. z obecnego poziomu 11 proc. Podwyżka będzie obowiązywać od 2013 roku.

Równocześnie portugalski rząd obniży w 2013 r. poziom płaconego przez prywatne przedsiębiorstwa ubezpieczenia społecznego w ramach tzw. jedynej stawki społecznej o 5,75 punktów procentowych do poziomu 18 proc.

_ Zmiany te są niezbędne i podyktowane pilną potrzebą zwiększenia konkurencyjności portugalskich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych, a także zwalczenia drastycznie rosnącego bezrobocia w kraju _ - powiedział premier Passos Coelho.

Wyjaśnił, że ogłoszone zmiany zostały już zaakceptowane przez przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej, którzy prowadzą właśnie w Lizbonie piąty audyt wykonania przez Portugalię umowy kredytowej z 2011 r.

Według Passosa Coelho rząd jest zdeterminowany, by zrealizować zobowiązania Portugalii wobec MFW i UE. _ Bez tych wyrzeczeń poprawa kondycji naszych finansów i ewentualne przyszłe wnioski o pomoc gospodarczą będą niemożliwe _ - dodał premier.

W porozumieniu zawartym w ubiegłym roku z UE i MFW Portugalia zobowiązała się, w zamian za 78 mld euro pożyczki, do obniżenia do końca 2011 r. deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 r. deficyt ma spaść do 4,5 proc, a rok później do 3 proc.

W sierpniu br. bezrobocie wzrosło w Portugalii do największego od ponad 40 lat poziomu. Bez zatrudnienia pozostaje 15,7 proc. obywateli zdolnych do pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
To oni ratują portugalski biznes Na pograniczu mieszkają już biznesmeni ponad 160 narodowości.
43 tys. nauczycieli może zostać bez pracy Tysiącom portugalskich nauczycieli grozi bezrobocie. Po ogłoszeniu nowych planów zajęć okazało się, że dla wielu zabraknie w tym roku pracy.
Masowo przetapiają złoto. Rekordowy eksport Jak wynika z najnowszych danych Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie, zjawisko przetapiania złota na sztabki i sprzedaży za granicę sięgnęło nigdy wcześniej nienotowanego poziomu.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz