Notowania

mrr
10.02.2010 15:20

Pół miliona euro dla branży motoryzacyjnej

Środki z UE przeznaczone będę na wsparcie dla zwalnianych pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stangot/Dreamstime)

Prawie pół miliona euro otrzymają z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dwie firmy z branży motoryzacyjnej na wsparcie dla zwalnianych pracowników. W kolejce stoją już następni.

Wniosek dotyczył 1596 zwalnianych pracowników z dwóch firm produkujących wiązki elektryczne do samochodów w Wielkopolsce. - _ Firmy te zostały zmuszone do zwolnień pracowników ze względu na spadek zamówień na podzespoły, które produkują _ - tłumaczył Jarosław Pawłowski wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Środki przeznaczone zostaną na pomoc w poszukiwaniu pracy, szkolenia przekwalifikowujące, czy poradnictwo zawodowe. _ - Pieniądze nie idą na odprawy _ - zapewnił Pawłowski.

Mimo że wniosek dotyczył prawie 1,6 tys. osób, to wsparcie otrzyma zaledwie jedna czwarta. Nie wynika to jednak z braku pieniędzy. - _ Tylko tyle osób złosiło się do Powiatowych Urzędów Pracy _ - tłumaczy Barbara Kwapiszewska dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. _ - Tylko takim osobom udzielamy konkretnej pomocy. Pozostałe osoby skorzystają z niej, jeśli zgłoszą się do Urzędów Pracy _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Spadła sprzedaż samochodów w Niemczech ]( http://moto.money.pl/wiadomosci/flota/artykul/sprzedaz;samochodow;w;niemczech;gwaltowanie;spadla,190,0,584894.html )
* [ General Motors zapowiada ostre cięcia w Oplu ]( http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/gm;zapowiada;ostre;ciecia;w;oplu,178,0,579250.html )

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i samorząd województwa wielkopolskiego pracują nad kolejnym wnioskiem do EFG. Dotyczyć on będzie pracowników zwolnionych w poznańskich zakładach H. Cegielskiego. Ministerstwo chciałoby na wsparcie pozyskać około 200 tysięcy euro.

Kto może liczyć na pomoc EFG

Zadaniem Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji jest finansowanie interwencji w przypadku masowych zwolnień w przedsiębiorstwach krajów Unii. Zwolnienia te muszą wynikać z poważnych zmian w kierunkach światowego handlu spowodowanych globalizacją. Przejawiać się to może np. zwiększeniem importu do UE, czy przeniesieniem działalności gospodarczej do państwa z poza Unii. Z powodu kryzysu dodano tymczasowo możliwość ubiegania się o pomoc, w przypadku zwolnień spowodowanych przez kryzys właśnie.

EFG dysponuje budżetem w wysokości 500 mln euro rocznie. Środki te nie są z góry dzielone na poszczególne państwa. Znajdują się we wspólnej puli i są rozdzielane w zależności od sytuacji. Wsparcie można otrzymać jeśli w jednym przedsiębiorstwie w okresie 4 miesięcy minimum 500 osób straciło pracę lub zwolnieniami w ciągu 9 miesięcy zostało objętych co najmniej 500 osób z jednej branży w jednym regionie.

[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

[ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: mrr, nowe samochody, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, aktualności, fundusze unijne, gospodarka światowa, motoryzacja, moto
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz