Notowania

węgry
24.04.2013 20:14

Polacy bronią Węgrów przed Brukselą

Według frakcji socjalistycznej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, na Węgrzech dokonano zamachu na wartości, którymi kieruje się Unia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orbanviktor.com)

Rada Europy chce monitorować sytuację na Węgrzech. Komisja Monitoringowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przyjęła rekomendację objęcia Węgier procedurą monitoringu. Zdaniem posłów zmiany dokonane w węgierskiej konstytucji, naruszają normy wyznaczone przez Radę Europy. Polacy są przeciwni.

Na zdjęciu premier Węgier Victor Orban.

Posłowie w Komisji Monitoringowej nie byli zgodni w ocenie zmian wprowadzonych w węgierskiej konstytucji. Za rekomendacją objęcia Węgier procedurą monitoringu, przeważył jedynie jeden głos.

Kontrowersyjne poprawki ograniczają uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego, dają między innymi węgierskim władzom prawo decydowania o tym, które organizacje wyznaniowe uznane zostaną za Kościoły, zakazują kampanii wyborczej w mediach komercyjnych oraz nakładają obowiązku odpracowania w kraju odbytych studiów.

Według frakcji socjalistycznej, na Węgrzech dokonano zamachu na wartości, którymi kieruje się Rada Europy. Bardziej powściągliwi są chadecy. Należący do tej frakcji przewodniczący polskiej delegacji poseł Andrzej Halicki jest przeciwny wprowadzeniu procedury monitoringu. Uważa, że sprawę można załatwić w ramach stałych kontaktów. O wprowadzeniu procedury monitoringu, co po raz pierwszy miałoby miejsce wobec państwa członkowskiego Unii, zdecyduje Zgromadzenie Parlamentarne na następnej sesji w czerwcu.

Znacznie bardziej radykalny jest poseł PiS Zbigniew Girzyński. Uważa, iż jest to próba politycznego odwetu. Poseł ponadto zapewnił, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości będą na następnej sesji plenarnej głosować, przeciwko rekomendacji Komisji Monitoringowej. Ma nadzieję, że nie dojdzie - jak to określił - do niebezpiecznego precedensu objęcia monitoringiem w pełni demokratycznego państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Komisja Europejska grozi Węgrom Unia może wszcząć procedurę o naruszenie prawa unijnego.
Duże zmiany w konstytucji. Nic nie dadzą? Węgierscy deputowani znowelizowali wczoraj, na wniosek Rady Europy, kontrowersyjną ustawę medialną.
Prezydenci Polski i Węgier oczekują zwiększenia współpracy gospodarczej Jako pole rozwoju współpracy Komorowski wskazał wielkie projekty infrastrukturalne.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz