Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy niedojadają? Zdaniem polityków to wielki wstyd dla naszego kraju

0
Podziel się:

Politycy zapewniają, że będą obalać szkodliwe mity i walczyć o polską wieś.

Polacy niedojadają? Zdaniem polityków to wielki wstyd dla naszego kraju
(PAP/Paweł Supernak)
bFfMBTmd

Opozycja musi się zjednoczyć, by odsunąć PO i PSL od władzy - przekonywali lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziorbo oraz b. minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz. Ich zdaniem, rząd pogrążany jest w marazmie.

Ziobro, przemawiając w sobotę w Sejmie podczas posiedzenia Rady Politycznej Solidarnej Polski nt. rolnictwa podkreślił, że przez nieudolność i brak spójnej polityki rządu Donalda Tuska wobec wsi, poziom życia polskich rolników z roku na rok stale się pogarsza.

_ - Mimo gromkich zapewnień dziś rządzących Polską polityków, na czele z Donaldem Tuskiem, niestety jakość i warunki życia na polskiej wsi się nie poprawiają, ale pogarszają. Chcemy przedstawić konkretne recepty, ponieważ uważamy, że wobec marazmu działań koalicji PO-PSL jest to absolutnie niezbędne _ - powiedział Ziobro.

bFfMBTmf

Jak podkreślił, rolnicy, którzy muszą konkurować na rynku europejskim, w efekcie spadających wydatków na polską wieś, a także zaniedbań związanych ze Wspólną Polityką Rolną, nie mają na nim równych szans.

_ - O tym jak po macoszemu polski rząd traktuje sprawy polskiej wsi najlepiej niech świadczy przebieg negocjacji w związku ze Wspólną Polityką Rolną i dotacjami bezpośrednimi do gospodarstw rolnych. Niestety widzimy, że te dopłaty bezpośrednie są jaskrowo nieuczciwie w stosunku do rolników z bogatszych krajów UE _ - zaznaczył lider SP.

Ziobro podkreślił także, że Solidarna Polska ma konkretny program dla wsi i polskiego rolnictwa, którego jednym z autorów i filarów jest b. minister rolnictwa w rządzie PiS, a obecnie wiceprezes PJN Wojciech Mojzesowicz.

Mojzesowicz w swoim wystąpieniu podkreślił, że wstydem dla obecnego rządu, ale także dla całego kraju, jest ogromna rzesza niedożywionych ludzi w Polsce.

bFfMBTml

_ - Czy nie jest wstydem dziś dla Rzeczpospolitej, że 2,5 mln ludzi dzisiaj niedojada, a mamy produkcję i chwalą się nasi rządzący, że eksportujemy żywność. Czy nie jest wstydem dla nas, że kilkaset tysięcy dzieci niedojada? To jest największy wstyd; taka sytuacja nie ma żadnego wytłumaczenia _ - powiedział Mojzesowicz.

W jego ocenie, obecny rząd nie realizuje żadnej polityki z myślą o rolnictwie i nadszedł czas, by to zmienić.

_ - Opozycja musi się zjednoczyć, żeby odsunąć tych ludzi od władzy. Mówimy o Platformie i słusznie, ale żeby nie PSL to Platforma nie współrządziłaby Polską. O tym nie zapominajmy. To ta malutka formacja (PSL) prowadzi do tego, że jest taka polityka, a nie inna _ - podkreślił Mojzesowicz.

Zapewnił, że razem z Solidarną Polską będzie współpracować dla dobra polskiej wsi i kraju.

bFfMBTmm

Rzecznik SP Patryk Jaki podkreślił, że jego ugrupowanie przygotowuje _ Księgę oszukanego rolnika _ - publikację, która ma posłużyć w przyszłości jako nowelizacja programu rolnego. _ Przypomnimy w niej wszystkie obietnice dane rolnikom przez kolejne rządy oraz wskażemy różnice w dopłatach bezpośrednich do rolnictwa w krajach całej UE _ - zaznaczył poseł.

Jak poinformował, sobotnia Rada Polityczna SP rozpocznie ofensywę rolną partii pod hasłem _ Solidarna wieś _. SP zamierza powołać w każdym okręgu wyborczym zespół rolny, którego zadaniem będzie organizowanie debat na temat wsi i rolnictwa we wszystkich powiatach rolniczych.

Sprawami rolnictwa w Solidarnej Polsce będą zajmowali się dwaj byli wiceministrowie rolnictwa w rządzie PiS, obecni posłowie SP: Jarosław Żaczek i Jacek Bogucki.

Właśnie z ich udziałem w przyszłym roku SP rozpocznie objazd pod hasłem _ Solidarna Wieś _. Podczas objazdu - jak powiedział Bogucki - politycy SP będą _ obalać szkodliwe mity _ i przekonywać, że wyrównanie dopłat, skup interwencyjny oraz preferencyjne kredyty dla rolników są możliwe.

bFfMBTmn

_ - Generalnie rolnictwo powinno być jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, a niestety dalej jest zaniedbane zwłaszcza przez rząd Donalda Tuska. Wsparcie państwa jest niewystarczające i trudno jest konkurować polskim rolnikom, czego już mogą wkrótce nie wytrzymać. Z tego założenie wychodzą politycy SP _ - podkreślił Bogucki.

Solidarna Polska po debacie planuje złożyć w Sejmie projekt uchwały zobowiązujący rząd do walki o wyrównanie dopłat z UE dla polskich rolników.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozłam w PO uratuje Kaczyńskiego i Ziobrę? Spór w partii narasta, a ludowcy już zdecydowali w sprawie wniosku o Trybunał Stanu.
Piechociński w rządzie bez teki? Dziś decyzja Z takim scenariuszem prezes ludowców uda się dziś na rozmowę z premierem.
Co dalej z koalicją? Dziś ważne spotkania Ministerstwem gospodarki pokieruje chwilowo któryś z wicepremierów. Źródła donoszą, że Waldemar Pawlak rozważa wycofanie się z polityki na dłuższy czas.
bFfMBTmG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)