Notowania

polska emigracja
19.04.2014 12:05

Polacy w Wielkiej Brytanii. MSZ przygotowuje nową strategię współpracy

W czerwcu powstanie rządowy, wieloletni program współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dave Catchpole/CC BY 2.0/Flickr)
Londyn

W czerwcu powstanie rządowy, wieloletni program współpracy z Polakami za granicą. Ma on zakładać większą niż dotychczas koncentrację na Polakach żyjących na Zachodzie - m.in. w Anglii i Irlandii.

Wkrótce rozpoczną się szerokie konsultacje dokumentu z udziałem m.in. organizacji polonijnych. Ostatni rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą został przyjęty w 2007 r. Określał m.in. zasady współpracy organów administracji rządowej w sferze polityki polonijnej, cele strategiczne dot. polityki polonijnej, zadania długofalowe MSZ i placówek dyplomatycznych, zasady współpracy z organizacjami polonijnymi.

Michał Dworczyk, który był współautorem rządowego programu z 2007 r. podkreślił, że potrzebny jest nowy dokument, ale powinien powstać w oparciu o wcześniejsze rozwiązania. _ Trzeba podsumować, co udało się zrealizować w oparciu o poprzedni plan i postawić nowe cele. W niektórych miejscach nowy program będzie kontynuacją, ale musi też uwzględniać liczne zmiany, jakie zaszły przez siedem lat _ - powiedział.

_ Zmienił się sposób finansowania Polonii. Poprzedni plan był pisany, gdy budżetem polonijnym zarządzał Senat. Dzisiaj środkami na Polonię zarządza MSZ. To fundamentalna zmiana _ - zaznaczył. _ Obecnie na zupełnie innym etapie rozwoju niż kilka lat temu są media polskie poza granicami kraju i nauka języka polskiego poza granicami kraju _ - dodał. Jak poinformowało MSZ, wstępny projekt Rządowego Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą na najbliższe lata powstaje aktualnie w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

Przewidziane są szerokie konsultacje dokumentu. Jak informuje MSZ, zostanie on przedstawiony do zaopiniowania ministerstwom, _ instytucjom aktywnie współpracującym z polską diasporą _, a także placówkom dyplomatyczno-konsularnym. Dworczyk podkreślił, że te konsultacje są bardzo potrzebne. _ Z moich doświadczeń wynika, że wkład środowisk polskich poza granicami kraju, jak i konsultacje z organizacjami pozarządowymi w Polsce, są nie do przecenienia _ - powiedział.

Powstała w wyniku konsultacji wersja projektu programu będzie omówiona podczas posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą w czerwcu. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele wszystkich ministerstw oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Po akceptacji dokumentu zespół zarekomenduje program Radzie Ministrów do przyjęcia. Z danych MSZ wynika, że ponad 18 mln Polaków żyje poza granicami kraju: 4,3 mln - w Europie Zachodniej, 1,5 mln - w Europie Wschodniej, ok. 12,5 mln w obu Amerykach. Z 4,3 mln Polaków w Europie Zachodniej 2,5 mln to tzw. nowa emigracja. Przeważają w niej ludzie młodzi. Ćwierć miliona _ nowej emigracji _ w Europie Zachodniej stanowią dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: polska emigracja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz