Notowania

gruzja
17.06.2011 07:23

Polak na czele unijnej misji w Gruzji

Generał Andrzej Tyszkiewicz będzie szefem misji monitorującej rozejm między Gruzja i Rosją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mon.gov.pl)

Generał Andrzej Tyszkiewicz będzie szefem unijnej misji monitorującej *w Gruzji, czyli *EUMM. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który zakończył wizytę w Tunezji.

Generał Tyszkiewicz, który był pierwszym polskim dowódcą w Iraku, a do 2010 roku ambasadorem Polski w Sarajewie, stanie na czele misji, której zadaniem jest przede wszystkim obserwacja sytuacji na Kaukazie.

Radosław Sikorski powiedział, że wyznaczenie generała Tyszkiewicza na dowódcę unijnej misji w Gruzji to bardzo dobra wiadomość.

_ - To, że gen. Tyszkiewicz, były dowódca wielonarodowego kontyngentu w Iraku i nasz były ambasador w Bośni i Hercegowinie będzie szefem misji monitorującej Unii Europejskiej w Gruzji, kraju z którym łączą nas specjalne więzi, kraju członkowskim Partnerstwa Wschodniego, to kolejny punkt w procesie wypełniania przez naszych rodaków tego, co powinno być sprawiedliwym geograficznym parytetem w instytucjach europejskich _ - powiedział szef MSZ.

Gen. broni Andrzej Tyszkiewicz w 2002 r. został zastępcą dowódcy Wojsk Lądowych. W latach 2005-2010 był ambasadorem RP w Sarajewie. Przez kilka lat był szefem Polskiego Zespołu Kontaktowego, a potem szefem Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Kwaterze Głównej Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE).

Wcześniej pełnił funkcje attache obrony w ambasadzie RP w Turcji, kierował Zespołem Inspekcji Wojska Polskiego, był też zastępcą dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W karierze dowódczej przeszedł przez stanowiska szefa sztabu i dowódcy pułku, brygady i dywizji. Dowodził 6. Brygadą Powietrzno-Desantową. Studiował w Akademii Wojskowej im. Frunzego i Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR. Tyszkiewicz ma 62 lata.

We wcześniejszym wpisie na Twitterze Sikorski napisał, że _ kolejny kompetentny Polak będzie ambasadorem Unii, w kraju Partnerstwa Wschodniego. Bo jesteśmy coraz skuteczniejsi _. W czwartek wyjaśnił, że chodzi o gen. Tyszkiewicza.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polak;bedzie;ambasadorem;ue;w;gruzji,236,0,852204.html) Polak będzie ambasadorem UE w Gruzji O nominacji generała Andrzeja Tyszkiewicza poinformował Radosław Sikorski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t111469.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybory;w;abchazji;pod;koniec;sierpnia,149,0,847253.html) Wybory w Abchazji pod koniec sierpnia Wybory przedterminowe rozpisano w związku ze śmiercią 62-letniego Siergieja Bagapsza, który zmarł 29 maja w Moskwie w następstwie powikłań po operacji płuca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t82520.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/saakaszwili;opozycje;wspiera;rosja,125,0,845693.html) Saakaszwili: Opozycję wspiera Rosja Gruziński prezydent twierdzi, że ma dowody na to, że niedawne, brutalnie stłumione przez władze, demonstracje w Tbilisi były finansowane przez Rosjan.
Tagi: gruzja, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz