Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polak w unijnym Trybunale Sprawiedliwości

0
Podziel się:

Profesor Maciej Szpunar został rzecznikiem generalnym Trybunału w Luksemburgu.

Polak w unijnym Trybunale Sprawiedliwości
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bEDyRKLF

Polska ma swojego człowieka w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że profesor Maciej Szpunar został zatwierdzony na stanowisko rzecznika generalnego Trybunału.

To prestiż dla Polski i wpływ na unijne orzecznictwo. Decyzję w tej sprawie podjęli ambasadorowie państw członkowskich. Wcześniej Maciej Szpunar przeszedł pomyślnie przesłuchanie przez specjalną komisję w Brukseli.

W środowisku prawniczym to guru od dawna, w naukowym także, natomiast szersza publiczność poznała go, gdy w rządzie Donalda Tuska został wiceministrem dyplomacji. Stało się to naturalnie po tym, jak w struktury MSZ włączono Urząd Komitetu ds. Integracji Europejskiej, gdzie pracował od 2008 roku.

bEDyRKLH

Szpunar urodził się w Krakowie, jednak już na studiach związany był silnie z Katowicami, z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od 1996 roku pracuje w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego. W 2009 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych (prawo europejskie i prawo prywatne międzynarodowe). Przez lata wykładał na wielu także zagranicznych uczelniach, uznanie zdobywał również jako adwokat.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych charakteryzuje Szpunara także w ten sposób: _ Brał udział w międzynarodowych zespołach badawczych, między innymi w Acquis Group on the Existing EC Private Law _. _ Jest członkiem Rady Konsultacyjnej Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze oraz członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego _.

Profesor w niezwyczajnym stopniu interesuje się historią. W wolnym czasie uprawia sport. Obok narciarstwa i siatkówki pochłonęło go żeglarstwo. Ma stopień sternika jachtowego. Zna biegle angielski i francuski.

Czytaj więcej w Money.pl
Wysokie stanowiska w UE dla Polaków Kluczowe stanowisko adwokata generalnego w unijnym Trybunale na pewno dla Polaka. Możliwe też, że nasz rodak będzie także Europejskim Rzecznikiem Ochrony Danych.
Bruksela pozywa Polskę za in vitro Jeśli dojdzie do rozpraw i Polska je przegra, Trybunał może nałożyć na nasz kraj olbrzymie kary finansowe.
Zwrot pieniędzy za spóźnienie pociągu Pasażer ma prawo do częściowego zwrotu ceny biletu za ponadgodzinne opóźnienie pociągu, nawet jeżeli pociąg spóźnił się z powodu tzw. siły wyższej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości.
bEDyRKMi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)