Notowania

wiadomości
19.10.2011 21:17

Policja brytyjska siłą zlikwidowała największe koczowisko Europy

Na likwidację nielegalnego koczowiska Dale Farm zakończonego akcją policji lokalne władze wydały 18 mln funtów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Oddziały szturmowe brytyjskiej policji przez cały dzień likwidowały największe w Europie nielegalne koczowisko Dale Farm w hrabstwie Essex, przełamując opór stawiany przez mieszkańców i około 60 innych osób. Doszło do walki wręcz.

W poniedziałek sąd w Londynie postanowił, że ludzie koczujący na obozowisku Dale Farm (ang. _ travellers _) muszą opuścić 49 z 54 zajmowanych tam działek. W przeciwnym razie władze miasta Basildon mogą ich wykwaterować siłą.

Dzień później sąd apelacyjny podtrzymał decyzję o eksmisji, co wyczerpało drogę sądową. Rozmowy z przedstawicielami władz Basildon nie przyniosły efektu.

Policja wkroczyła dzisiaj nad ranem na teren obozowiska, forsując tylne ogrodzenie. Niektórzy spośród około stu funkcjonariuszy zostali obrzuceni butelkami i oblani płynami. Wcześniej odcięto dopływ prądu do Dale Farm.

W celu pomieszania szyków policji podpalono przyczepę kempingową. Kilka osób odniosło obrażenia. Ogółem aresztowano 23 osoby. Policja starła się z anarchistami, lewicowymi aktywistami i obrońcami praw mniejszości z grupy Dale Farm Solidarity.

ZOBACZ KLUCZOWE MOMENTY LIKWIDACJI KOCZOWISKA DALE FARM (ITN NEWS, ang.):

Władze lokalne Basildon nigdy nie udzieliły zgody na to obozowisko. Na usunięcie koczowiska, znajdującego się na terenie dawnej składnicy złomu, w ciągu 10 lat wydały 18 mln funtów.

Nielegalne obozowisko, którego teren ma teraz stać się chronionym pasem zieleni, sąsiaduje z legalnym.

Władze Basildon twierdzą, że koczownicy odrzucili oferty zakwaterowania pod dachem w innym miejscu, ponieważ nie chcieli mieszkać w czterech ścianach.

W Dale Farm mieszkało około 400 koczowników przybyłych pierwotnie z Irlandii (tzw. _ Irish travellers _). Ich styl życia nie różni się zasadniczo od stylu życia Romów, więc bywają z nimi utożsamiani (określenie _ travellers _, dosł. podróżny, jest potocznie używane także w odniesieniu do Romów podróżujących taborami).

W prawie brytyjskim Romowie i _ travellers _ są dwiema odrębnymi mniejszościami etnicznymi.

Pochodzenie irlandzkich koczowników nie jest jasne. Strzegą swego prawa do nomadycznego stylu życia. Ich liczebność na Wyspach ocenia się na 15-30 tys. Mieszkają też w Irlandii.

O Wielkiej Brytanii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prawo;zbyt;mocno;chroni;imigrantow;w;wielkiej;brytanii,105,0,924265.html) Premier Wielkiej Brytanii nie chce imigrantów David Cameron uważa, że brytyjskie prawo zbyt mocno chroni imigrantów, których władze chciałyby wydalić z kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t123330.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/londyn;imigranci;dali;pkb;5;mld;funtow,210,0,821458.html) Londyn: Imigranci dali PKB 5 mld funtów Imigranci z nowych państw Unii Europejskiej w latach 2004-09 pomnożyli brytyjski PKB o 0,38 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t128718.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielka;brytania;rozwija;sie;coraz;wolniej,149,0,926101.html) Trzecia gospodarka Europy mocno hamuje Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 0,7 procenta. Ostateczny odczyt rozminął się jednak z oczekiwaniami.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz