Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
06.06.2010 13:30

Polityk z rządu Browna żałuje otwarcia rynku pracy

Ed Balls uważa, że otwarcie rynku pracy dla imigrantów z nowych państw UE było przedwczesne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Komisja Europejska)

Czołowy polityk opozycyjnej partii laburzystów Ed Balls napisał w artykule prasowym, że otwarcie rynku pracy dla imigrantów z nowych państw UE przyjętych 1 maja 2004 r. było przedwczesne i powinno być poprzedzone okresem przejściowym.

Balls jest byłym ministrem do spraw dzieci, szkół i rodzin w rządzie Gordona Browna (na zdjęciu). Jest też czołowym kandydatem do objęcia przywództwa w partii odsuniętej od władzy po 13 latach rządów w wyborach 6 maja.

Będąca obecnie w opozycji Partia Pracy przystąpiła do krytycznej analizy swego dorobku. Stara się wyciągnąć wnioski z przegranej i trafić do wyborców z nowymi hasłami. Czterech z sześciu pretendentów do funkcji lidera partii zgadza się, iż imigracja była kwestią, do której laburzyści nie ustosunkowali się należycie w ostatniej wyborczej kampanii.

_ - Z perspektywy czasu widać, iż Wielka Brytania nie powinna była odrzucić możliwości wprowadzenia przejściowych ograniczeń w otwarciu rynku pracy dla imigrantów z nowych państw UE przyjętych 1 maja 2004 r., do czego miała prawo _ - napisał Balls w tygodniku _ Observer _.

Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja zniosły ograniczenia w dostępie do rynku pracy od pierwszego dnia akcesji. Niemcy i Austria wprowadziły 7-letni okres przejściowy. Inne państwa ustanowiły krótsze okresy przejściowe.

Wielka Brytania jest najczęściej wybieranym miejscem pracy przez polską emigrację ostatnich lat.

źródło: badania ankietowe Money.pl

Balls opowiada się za rozszerzeniem przejściowych ograniczeń wobec imigrantów z Bułgarii oraz Rumunii i argumentuje, że przyszła migracja z państw europejskich powinna być ściślej kontrolowana.

Balls chce też, by w przypadku przyjęcia Turcji do UE tymczasowe ograniczenia obowiązywały _ przez dłuższy okres _, zwłaszcza wobec nisko- i niewykwalifikowanych pracowników. Balls podziela w tym względzie stanowisko rządzącej partii konserwatywnej, która chce okresów przejściowych dla przyszłych członków UE.

Balls twierdzi, że wysoki poziom migracji z nowych państw UE miał negatywny wpływ na warunki pracy i płacy Brytyjczyków, a niektóre lokalne społeczności nie są przygotowane do globalizacji. Przyznaje jednak, iż napływ dużej liczby młodych i przygotowanych do ciężkiej pracy imigrantów w ostatnich 6 latach przyniósł gospodarce wymierne korzyści.

Laburzystowski polityk, uważany za zaufanego współpracownika Browna, sądzi też, iż należy przyjrzeć się przepisom zezwalającym imigrantom na otrzymywanie zasiłku na dzieci i niektórych innych świadczeń, mimo iż dzieci pozostały w kraju pochodzenia.

Proponowane przez konserwatystów wprowadzenie rocznego limitu imigrantów dopuszczanych na rynek pracy Wielkiej Brytanii uważa Balls za rozwiązanie nieskuteczne, ponieważ nie ma ono zastosowania do migracji z UE.

Cytowany przez _ Observera _ analityk instytutu badawczego IPPR (Institute for Public Policy Research) Tim Finch uważa, iż twierdzenie Ballsa, iż imigranci wywarli negatywny wpływ na warunki płacy i pracy rodzimej siły roboczej jest gołosłowne. Politykę otwarcia brytyjskiego rynku pracy przez ówczesny rząd Tony Blaira uważa Finch za słuszną, korzystną dla gospodarki i wystarczająco twardą.

Raporty Money.pl
W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków Na własną rękę pracujemy na Wyspach Brytyjskich. Firmy najczęściej delegują pracowników do Niemiec, Francji i Belgii.
*1000 emigrantów na każdy dzień członkostwa * Fala nowej emigracji zarobkowej liczy około 2,2 miliona osób. Ponad 1,8 miliona z nich wyjechało do pracy do krajów Unii Europejskiej.
Młoda emigracja ucieka tylko z Ameryki * Co trzeci Polak chce wracać z USA do kraju. W sumie w tym roku wróci co dziesiąty emigrant - wynika z badania *Money.pl.
Obalamy mit - nie będzie masowych powrotów z emigracji * Cztery piąte emigrantów nie wróci do Polski w najbliższym czasie - wynika z badania *Money.pl.
Tagi: praca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz