Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarzem i hamulcowym klimatycznego szczytu

0
Podziel się:

Warszawa uważa, że Unia Europejska nie powinna ogłaszać ambitniejszych planów klimatycznych niż te dotychczas uzgodnione.

Polska gospodarzem i hamulcowym klimatycznego szczytu
(PAP/EPA)

Komisja Europejska apeluje o porozumienie w sprawie ambitnych celów klimatycznych. W Luksemburgu rozpoczęło się spotkanie unijnych ministrów środowiska, na którym mają oni uzgodnić wspólne stanowisko na listopadowy szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie. Głównym blokującym jest jednak jego gospodarz - Polska, która nie chce się zgodzić na żadne zapisy sugerujące konieczność większej redukcji emisji dwutlenku węgla.

Komisarz do spraw środowiska Janez Potocznik liczy na kompromis. - Powinniśmy traktować poważnie wszystko to co wiąże się z kwestiami klimatycznymi. Mam nadzieję, że znajdziemy porozumienie, bo go potrzebujemy - powiedział komisarz.

Polska jednak uważa, że Unia Europejska nie powinna już teraz ogłaszać jeszcze ambitniejszych planów klimatycznych niż te dotychczas uzgodnione. Zdaniem rządu w Warszawie, zwiększenie z 20 do 30 procent redukcji emisji dwutlenku węgla we Wspólnocie ma sens tylko wtedy, gdy zapadną uzgodnienia światowe i gdy zobowiążą się do tego także takie kraje jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Rosja.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w 2008 r. w Poznaniu. Tegoroczna konferencja w Warszawie odbędzie się od 11 do 22 listopada.

Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna będzie obradować na Stadionie Narodowym w Warszawie. Przez jedenaście dni stolica będzie gościć około 12 tysięcy osób z całego świata. Wśród nich będą czołowi politycy, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, reprezentanci biznesu i nauki.

Czytaj więcej w Money.pl
MSW chce przywrócić kontrole na granicach Chodzi o kontrole wewnątrz strefy Schengen, czyli Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.
Ranking regionów Europy. Gdzie Polska? Komisja Europejska wysoko oceniła także stołeczne regiony w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii i Francji, a najniżej - regiony bułgarskie, rumuńskie i greckie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)