Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska na celowniku Brukseli za ustawę hazardową

0
Podziel się:

Kampania przeciwko hazardowi w wydaniu rządu Donalda Tuska, może drogo kosztować.

Polska na celowniku Brukseli za ustawę hazardową
(quinn.anya/CC/FLickr)

Komisja Europejska weźmie Polskę na celownik w związku z ustawą hazardową. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że jutro Bruksela ma rozpocząć postępowanie przeciwko rządowi w Warszawie.

Komisja przygląda się sprawie od kilku lat. Już w 2010 roku pisała do Polski prosząc o wyjaśnienia dotyczące trybu uchwalania ustawy. Miała bowiem wątpliwości czy wszystko odbyło się zgodnie z unijnym zasadami i sprawdzała procedury związane z notyfikacją.

Chodzi o powiadomienie Brukseli o przygotowanej ustawie i skonsultowanie z nią zapisów. Komisja uważa, że ustawa zawiera przepisy techniczne, które wymagają jej zgody. Innego zdania był polski rząd.

Ale to nie koniec zarzutów. Nieoficjalnie mówi się, że zastrzeżenia budzą zapisy, które preferują firmy polskie i utrudniają działalność hazardową tym zagranicznym.

Rozpoczęcie przez Komisję Europejską postępowania oznacza, że rząd ma teraz 2 miesiące na odpowiedź. Jeśli tego nie zrobi, bądź wyjaśnienia nie będą satysfakcjonujące, wtedy Bruksela ponowi prośbę. Ostatni etap to pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, a ten jeśli podzieli argumenty Komisji może zasądzić kary finansowe.

Komisja Europejska potrafi skutecznie skłonić państwa członkowskie do liberalizacji przepisów dotyczących hazardu, jeśli uzna, że stanowią one niepotrzebną barierę dla traktatowych swobód, nieuzasadnioną z perspektywy ochrony moralności i porządku publicznego czy troski o dobro konsumenta.

Przykładowo, dzięki staraniom Komisji, w czasie gdy Polska zaostrzała przepisy hazardowe, Francja odeszła od systemu monopolizacji zakładów wzajemnych (prowadzonych wcześniej przez dwa podmioty - Pari Mutuel Urbain oraz Francais de Jeux), umożliwiając operatorom z innych państw członkowskich ubieganie się o krajową licencję.

Tymczasem polski regulator powołuje się tylko tę część z prawnego dorobku UE, która pozwala na wprowadzenie lokalnych (krajowych) obostrzeń dla hazardu, pomijając zupełnie dyrektywy, które nakazują utrzymanie tych obostrzeń w ryzach zasady zakazu dyskryminacji i proporcjonalności.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie można grać w Lotto przez internet? Komisja proponuje jako termin wejścia w życie ustawy datę 1 stycznia 2014 r., m.in. ze względu na konieczność uzgodnień notyfikacyjnych w Komisji Europejskiej.
Zmiany w ustawie hazardowej? Posłowie... Nowy pomysł odrzuciły sejmowe komisje finansów publicznych oraz kultury fizycznej, sportu i turystyk.
"To nie pierwszy raz, kiedy CBŚ weszło do MF" Wiceminister Jacek Kapica, wyjaśnia aferę w Ministerstwie Finansów. Nie wykluczone, że mogą być postawione kolejne zarzuty w tej sprawie.
Hazard jest dobry? Amerykanie znają go doskonale, podobnie jak Włosi, Hiszpanie i Meksykanie. W Rosji przeżywa prawdziwy rozkwit, a ostatnio stał się główną rozrywką elit w Bułgarii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)