Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska nie zgodzi się już teraz na cięcia w budżecie unijnym

Taką deklarację złożył minister Mikołaj Dowgielewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - Polska będzie zabiegać na grudniowym szczycie UE, by we wnioskach końcowych nie znalazły się zapisy przesądzające o wielkości nowego wieloletniego budżetu UE po 2013 roku, o co zabiegają Brytyjczycy _ - powiedział minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

_ - Grupa państw chciałaby, by w trakcie grudniowej Rady Europejskiej (16-17 grudnia) zapadły pewne ustalenia dotyczące przyszłych wieloletnich ram finansowych. My jesteśmy zdania, że według Traktatu z Lizbony i według zasad, jakie obowiązują w UE, to do KE należy prawo inicjatywy w tym zakresie _ - powiedział Dowgielewicz, gdzie uczestniczył w posiedzeniu przygotowującym szczyt przywódców.

Jak dodał, Polska będzie szukać w tej sprawie sojuszników m.in. wśród państw Grupy Wyszehradzkiej, ale też szerzej.

_ - Polska ma swoje interesy, których będzie bronić. Ale oprócz interesów są też zasady i nie można pozwolić, by były łamane na życzenie jednego czy dwóch krajów _ - powiedział Dowgielewicz. Podkreślił, że dla Polski na szczycie najważniejsza będzie debata o nowym mechanizmie ratunkowym dla strefy euro oraz o związanej z tym zmianie traktatu UE. _ Nie ma ważniejszego w tej chwili tematu _ - zapewnił.

Choć Dowgielewicz sam nie sprecyzował, o jaką grupę państw chodzi, to wiadomo, że o Wielką Brytanię, wspieraną przez kilku innych płatników netto, w tym Holandię i Szwecję. Już na ostatnim, październikowym szczycie UE brytyjski premier David Cameron uzyskał obietnicę, że temat budżetu pojawi się na szczycie w grudniu. Uzyskał też zapis we wnioskach, że budżet na 2011 rok i kolejna perspektywa finansowa będą brały pod uwagę fakt, że kraje członkowskie zaciskają pasa w czasach kryzysu.

Polska boi się - informowały źródła dyplomatyczne - że na najbliższym szczycie Cameron będzie chciał przeforsować dalsze zobowiązania, np. liczbowe, co do wielkości unijnego budżetu po 2013 roku, znacznie poniżej 1 proc. PKB. Celem konserwatywnego rządu w Londynie jest też ochrona rabatu brytyjskiego, tak by brytyjskie składki do unijnej kasy pozostały niższe niż wynikałoby to z zamożności Wielkiej Brytanii.

Eksperci oceniają, że Londyn żąda cięć już teraz, bo może od nich uzależnić swą zgodę na zmianę traktatu UE, co jest z kolei kluczową sprawą na szczycie dla Niemiec.

Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski przyznał w ubiegłym tygodniu, że na przyspieszenie debaty o budżecie UE miał wpływ niemiecko-francuski postulat zmiany Traktatu z Lizbony. Ta zmiana - jak argumentuje Berlin - jest niezbędna, by stworzyć nowy antykryzysowy mechanizm dla ratowania krajów strefy euro w potrzebie, kładąc podwaliny pod nowe zasady restrukturyzacji długów państw zagrażających stabilności wspólnej waluty. Ale do zmiany traktatu UE potrzebna jest jednomyślność, co wykorzystuje Londyn.

_ - Kilka krajów w dążeniu do poprawki w Traktacie Lizbońskim musiało uzyskać zgodę innych krajów na zmianę traktatu. I te kraje zaczęły dyktować swoją cenę. Dla niektórych są to cięcia i kres solidarności, bo to wygodne w polityce krajowej. Na tym polega nowa dynamika europejska, której przesileniem będzie najbliższy szczyt _ - powiedział Lewandowski.

Lewandowskiemu tak jak polskiemu rządowi zależy, by debatę o budżecie wieloletnim rozpocząć dopiero w lipcu, kiedy KE przyjmie formalną propozycję.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t95074.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ruszamy;do;walki;o;budzet;unijny;i;dotacje,115,0,656243.html) Ruszamy do walki o budżet unijny i dotacje Chcemy utrzymania polityki spójności i dalszego wspierania biedniejszych. Póki co trzykrotnie więcej bierzemy niż wpłacamy do unijnej kasy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t98348.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;i;merkel;negocjuja;budzet;ue;z;cameronem,124,0,714108.html) Sarkozy i Merkel negocjują budżet UE z Cameronem Do nieformalnych rozmów doszło w czasie szczytu NATO w Lizbonie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t116368.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fiasko;negocjacji;budzetu;ue;fundusze;zagrozone,79,0,710991.html) Fiasko negocjacji budżetu UE. Fundusze zagrożone Przez brak porozumienia UE będzie działać na podstawie prowizorycznego budżetu.
Tagi: budżet unii europejskiej, unia europejska, budżet, pieniądze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz