Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka odpadami
26.04.2012 12:07

Polska przed Trybunałem UE. Będzie ogromna kara?

Oprócz Polski, Komisja Europejska postanowiła ukarać także trzy inne kraje: Węgry, Słowację i Bułgarię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału UE o nałożenie kary finansowej na Polskę w wysokości 67 tys. euro dziennie za brak wdrożenia unijnych przepisów dotyczących zarządzania odpadami.

Termin wdrożenia dyrektywy minął w grudniu 2010 r. Oprócz Polski, Komisja Europejska postanowiła ukarać także trzy inne kraje: Węgry, Słowację i Bułgarię w związku z niedotrzymaniem wyznaczonego na grudzień 2010 roku terminu transpozycji do prawa krajowego unijnej dyrektywy ramowej w sprawie odpadów.

Na wniosek komisarza ds. środowiska Janeza Potocznika KE zwróciła się do Trybunału o nałożenie kar finansowych na te cztery kraje w wysokości: 67 tys. 314 euro dziennie w przypadku Polski. 27 tys. 316 euro dziennie w przypadku Węgier. 15 tys. 220 euro dziennie dla Bułgarii oraz 17 tys. 136 euro dziennie dla Słowacji.

Kary te - informuje KE - uwzględniają wagę i czas trwania uchybienia zobowiązaniom. Składają się one z karnych stawek dziennych, które mają być wypłacane począwszy od dnia wydania przez Trybunał wyroku (o ile do tego czasu państwa te nie dostosują się do przepisów UE), aż do zakończenia pełnego wdrożenia unijnego prawa.

KE otworzyła procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec Polski już 27 stycznia 2011 roku. Potem wzywała rząd do nadrobienia zaległości 16 czerwca 2011 roku. W uzasadnieniu swej decyzji KE wskazuje, że ilość odpadów wytwarzanych w UE stale rośnie i wynosi rocznie 3 mld ton, _ co ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzkie i prowadzi do poważnych problemów w zakresie środowiska naturalnego _.

Lepsze gospodarowanie odpadami _ ma znaczny potencjał gospodarczy: wdrożenie prawodawstwa przyczyni się do obniżenia kosztów i do stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze odpadów _.

Dyrektywa UE z 2008 roku sprawie odpadów ustanawia ramy prawne dla przetwarzania odpadów w UE, wyznaczając krajom odpowiednie cele i wprowadzając zasadę: _ zanieczyszczający płaci _.

W myśl dyrektywy państwa UE _ powinny nadać priorytetowe znaczenie zapobieganiu, a także ponownemu użyciu, recyklingowi i innym formom odzyskiwania odpadów, natomiast jak najbardziej ograniczyć trwałe składowanie odpadów _.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS boi się, że z Polski ubędzie 1,2 mln ludzi PiS wzywa rząd do zmiany stanowiska dotyczącego propozycji KE w sprawie sposobu określania liczby ludności krajów członkowskich UE.
Chce zablokowania podwyżek dla eurokratów Komisarz zaapelował w liście do szefów unijnych instytucji, o oszczędności administracyjne.
Polska może zaskarżyć limity CO2 W rządzie nie ma zgody, czy decyzję KE zaskarżyć do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Tagi: gospodarka odpadami, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz