Notowania

waldemar pawlak
10.03.2010 13:06

Polska tłumaczy się w Brukseli z umowy gazowej z Rosją

Komisja Europejska podejrzewa, że dokument może być niezgodny z unijnym prawem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Resort Waldemara Pawlakaprzesłał Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie umowy gazowej z Rosją - podało biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki. Sama umowa jest nadal opiniowana przez resort spraw zagranicznych.

Komitet ds. Europejskich pozytywnie zaopiniował odpowiedź dla Komisji Europejskiej w sprawie umowy gazowej, którą przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Bruksela pod koniec lutego poprosiła polski rząd o wyjaśnienia w sprawie umowy gazowej z Rosją, podejrzewając że może być ono niezgodne z prawem UE.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Polska blokuje **umowę** **gazową** z **Rosją** ]( http://news.money.pl/artykul/pawlak;polska;blokuje;umowe;gazowa;z;rosja,195,0,593347.html )
* [ Na kontrakcie z Gazpromem straciliśmy 3 mld złotych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;kontrakcie;z;gazpromem;stracilismy;3;mld;zlotych,94,0,587870.html )
* [ Prasa w **Rosji**: Nie ma rabatu na gaz dla Polski ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prasa;w;rosji;nie;ma;rabatu;na;gaz;dla;polski,116,0,582004.html )

_ - Przekazaliśmy informacje, że porozumienie ma bardziej charakter kontraktu niż umowy międzynarodowej i zawarte w nim zapisy respektują rozwiązania europejskie. W poprzedniej wersji była na przykład na sztywno zaszyta taryfa przesyłowa, w tej chwili podany jest algorytm naliczania, czyli koszty plus uzasadniony zwrot z kapitału _ - wyjaśniał w piątek zawartość odpowiedzi wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Podpisanie porozumienia z rosyjskim rządem oraz aneksu do kontraktu z Gazpromem zwieńczy blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw - po tym, gdy na początku ubiegłego roku gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Spółka przesyłała Polsce 2,3 mld m sześc. surowca rocznie. Zawarty w 2006 roku kontrakt PGNiG z RosUkrEnergo miał obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku.
Parafowane porozumienie z Rosją jest teraz opiniowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tydzień temu wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz podkreślał, że w ciągu kilku dni jego resort powinien sporządzić opinię. Jak zaznaczył _ chodzi o pewne wyjaśnienia _.

Dziś biuro prasowe resortu informuje, że dokument jest nadal opiniowany. Wicepremier Pawlak mówił 1 marca, że po stronie rosyjskiej decyzje w sprawie podpisania umowy zostały już _ zaaprobowane _.

Porozumienie rządów Polski i Rosji dotyczy zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. gazu rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku.

Zgodnie z lutowymi zapowiedziami resortu gospodarki miałoby być ono podpisane w drugiej połowie marca. Jednak, jak tłumaczył dziennikarzom dyrektor departamentu ropy i gazu w MG Maciej Kaliski, po zaopiniowaniu przez MSZ - dokumenty muszą jeszcze trafić do premiera, który swoim podpisem wyznaczy osobę upoważnioną do podpisania porozumienia. Będzie to prawdopodobnie wicepremier Pawlak.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz