Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska tłumaczy się w Brukseli z umowy gazowej z Rosją

0
Podziel się

Komisja Europejska podejrzewa, że dokument może być niezgodny z unijnym prawem.

Polska tłumaczy się w Brukseli z umowy gazowej z Rosją
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDJAdvZx

Resort Waldemara Pawlakaprzesłał Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie umowy gazowej z Rosją - podało biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki. Sama umowa jest nadal opiniowana przez resort spraw zagranicznych.

Komitet ds. Europejskich pozytywnie zaopiniował odpowiedź dla Komisji Europejskiej w sprawie umowy gazowej, którą przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Bruksela pod koniec lutego poprosiła polski rząd o wyjaśnienia w sprawie umowy gazowej z Rosją, podejrzewając że może być ono niezgodne z prawem UE.

bDJAdvZz

_ - Przekazaliśmy informacje, że porozumienie ma bardziej charakter kontraktu niż umowy międzynarodowej i zawarte w nim zapisy respektują rozwiązania europejskie. W poprzedniej wersji była na przykład na sztywno zaszyta taryfa przesyłowa, w tej chwili podany jest algorytm naliczania, czyli koszty plus uzasadniony zwrot z kapitału _ - wyjaśniał w piątek zawartość odpowiedzi wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Podpisanie porozumienia z rosyjskim rządem oraz aneksu do kontraktu z Gazpromem zwieńczy blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw - po tym, gdy na początku ubiegłego roku gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Spółka przesyłała Polsce 2,3 mld m sześc. surowca rocznie. Zawarty w 2006 roku kontrakt PGNiG z RosUkrEnergo miał obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku.
Parafowane porozumienie z Rosją jest teraz opiniowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tydzień temu wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz podkreślał, że w ciągu kilku dni jego resort powinien sporządzić opinię. Jak zaznaczył _ chodzi o pewne wyjaśnienia _.

Dziś biuro prasowe resortu informuje, że dokument jest nadal opiniowany. Wicepremier Pawlak mówił 1 marca, że po stronie rosyjskiej decyzje w sprawie podpisania umowy zostały już _ zaaprobowane _.

Porozumienie rządów Polski i Rosji dotyczy zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. gazu rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku.

bDJAdvZF

Zgodnie z lutowymi zapowiedziami resortu gospodarki miałoby być ono podpisane w drugiej połowie marca. Jednak, jak tłumaczył dziennikarzom dyrektor departamentu ropy i gazu w MG Maciej Kaliski, po zaopiniowaniu przez MSZ - dokumenty muszą jeszcze trafić do premiera, który swoim podpisem wyznaczy osobę upoważnioną do podpisania porozumienia. Będzie to prawdopodobnie wicepremier Pawlak.

bDJAdwaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)