Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska w strefie euro. Hollande obiecuje pomoc

0
Podziel się:

Prezydent Francji ujawnił, jak powinien wyglądać budżet Unii. Nowe polityki nie powinny naruszać funduszy strukturalnych: spójności oraz inwestycji.

Polska w strefie euro. Hollande obiecuje pomoc
(PAP/Jakub Kamiński)

Francja dołoży wszelkich starań, aby Polska mogła dołączyć do strefy euro - powiedział prezydent Francji Francois Hollande przed zgromadzeniem posłów i senatorów. Opowiedział się za obroną zarówno wspólnej polityki rolnej UE, jak i funduszy spójności.

Hollande podkreślił na konferencji w Sejmie, że Polska powinna w pełni uczestniczyć w pracach nad przyszłością unii ekonomiczno-walutowej, a Francja i Polska muszą połączyć swoje siły m.in. po to, aby rozwiązywać problemy strefy euro. _ _

_ - Nie zamierzam zasklepić strefy euro w jej obecnej postaci _ - zadeklarował. Oświadczył też, że chce dać nowy impuls stosunkom polsko-francuskim. Opowiedział się za konkretyzacją współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

_ - Potwierdzam to przed Państwem, że Francja dołoży wszelkich starań, aby Polska mogła dołączyć - kiedy sama podejmie taką decyzję - do strefy euro. Leży to w interesie Polski, w interesie wspólnej waluty. Ale nie czekając - Polska powinna być w pełni włączona do prac nad przyszłością unii ekonomiczno-walutowej. (...) Francja jest krajem założycielskim Europy, a wy jesteście krajem wyzwalającym Europę, a zatem powinniście zajmować miejsce wam przypadające w budowaniu strefy euro _ - powiedział Hollande.

Jak mówił, wierzy, że Europa _ nie wpadnie w pułapkę, która by przeciwstawiała kraje, które bronią wspólnej polityki rolnej, krajom, które bronią funduszy spójności _. _ Winniśmy bronić i wspólnej polityki rolnej, i funduszy spójności _ - ocenił prezydent Francji. Dodał, że zdaje sobie sprawę z napięć, jakie rodzą się w Europie przy okazji ustalania wspólnego budżetu. _ Mówi się o zagrożeniach, występują naciski _ - opisywał.

Hollande ocenił, że europejski budżet powinien być instrumentem wzrostu i solidarności, co zakłada, że _ musi być należycie ukierunkowany i wykorzystywany _. Jak ocenił, budżet musi być na poziomie, _ który nie będzie ani zbyt wysoki, by nie niepokoić krajów, które się do niego przyczyniają, ale i by nie był zbyt niski _. _ W przeciwnym razie będzie to Europa zniszczona, Europa, w której każdy zgłasza się po swoje pieniądze, po swój czek - takiej Europy my nie chcemy _ - zaznaczył Hollande.

Ocenił też, że _ nowe polityki nie powinny naruszać funduszy strukturalnych: spójności oraz inwestycji _. Mówiąc o przyszłości Unii Europejskiej Hollande przekonywał, że Europa to budowla, która _ nie znosi status quo, upada, kiedy nie posuwa się do przodu _.

_ - Francja i Polska muszą połączyć swoje siły, żeby przekonać naszych partnerów do szybszego rozwiązywania problemów strefy euro, ale przede wszystkim do wyobrażenia sobie Europy jutra. Europa w tej chwili przeżywa wątpliwości, brak zaufania i nawrót egoizmów. Dalej wierzę w ideały europejskie i zdolność naszego kontynentu do pokonania wyzwań, wzrostu, tworzenia miejsc pracy i solidarności _ - mówił prezydent Francji.

Hollande podkreślił, że za kilka dni UE będzie dokonywała ważnych wyborów, również w kontekście pogłębienia unii walutowo-gospodarczej. Zadeklarował, że jest bardzo przywiązany do tego, aby zostały wzmocnione _ kompetencje i zasoby _ strefy euro, a w przyszłości również jej instytucje. _ Ale nie zamierzam zasklepić strefy euro w jej obecnej postaci geograficznej i izolować jej od pozostałej części Europy _ - zapewnił Hollande.

_ - Nie znosiliśmy granic w Europie, które dzieliły ten kontynent, by teraz budować nowe granice. Pragnę zatem, by Polska mogła uczestniczyć, kiedy tylko podejmie w tej mierze decyzję, w budowaniu tej wzmocnionej Europy na bazie strefy euro _ - oświadczył prezydent Francji.

Jak dodał, chciałby, aby podczas wyborów europejskich w 2014 mogła się odbyć wielka debata o przyszłości Europy. Dyskusja ta - mówił - miałaby dotyczyć rozmiaru UE, jej _ poszczególnych kręgów _ oraz _ różnego tempa _.

Według Hollande'a Europa, która przeżywa dzisiaj _ wątpliwości, brak zaufania i nawrót egoizmów _ powinna raczej odczuwać dumę z integracji. _ Chciałem powiedzieć przed państwem, że dalej wierzę w ideały europejskie, w zdolność naszego kontynentu do pokonania wyzwań wzrostu, tworzenia miejsc i solidarności _ - deklarował.

Przekonywał, że Europa powinna być oparta na solidarności - zarówno w kwestiach gospodarczych, jak i politycznych. _ - Ta solidarność musi również fundować unię polityczną, której potrzebujemy _ - uważa Hollande. Przekonywał, że solidarność powinna przybierać nowe formy. _ W regulacji bankowości na usługach gospodarki (...), w możliwości wspólnego pożyczania, żeby wspólnie finansować inwestycje, poprzez zasady harmonizacji podatkowej, żeby ułatwiać obroty handlowe _ - wyliczał.

Prezydent opowiedział się ponadto za _ zagwarantowaniem na każdym etapie _ demokratycznego charakteru unii budżetowej oraz europejskiego mechanizmu stabilności. _ Musimy zagwarantować parlamentom państw członkowskich możliwość weryfikowania i nadzorowania tego, co zostało zadecydowane na szczeblu europejskim _ - przekonywał.

_ - Wzmacniają się głosy wzywające nas do przystąpienia do strefy euro, ale my się nie śpieszymy _. Tak słowa Francoisa Hollande'a w Sejmie skomentował minister finansów Jacek Rostowski. Minister finansów zaznaczył, że zachęty dobrze świadczą o naszej gospodarce, ale o wejściu do strefy euro będzie można mówić wtedy, kiedy będzie stabilna i bezpieczna:

- _ Te głosy zachęcające nas do przystąpienia wzmacniają się i to jest dobitnym dowodem, że polska gospodarka staje się coraz bardziej wiarygodna, solidna i silna, ale my jesteśmy świadomi tego, że potrzebne są daleko idące usprawnienia i daleko idąca przebudowa strefy euro tak, aby była ona bezpieczna. To jest nasz warunek. _Jacek Rostowski krytycznie ocenia także propozycję opodatkowania transakcji bankowych.

- _ Kilka krajów, w szczególności Szwecja miała takie doświadczenia i bardzo jasno było widać co się działo. Wszystkie transakcje ze Szwecji przeniosły się do Londynu, gdzie tego podatku nie było. Jeżeli się okaże, że ten podatek nie powoduje takich skutków, to będziemy mogli się nad tym zastanowić, ale skoro inne państwa chcą taki eksperyment przeprowadzić na własnych gospodarkach, to poczekamy i zobaczymy, jakie będą skutki - powiedział minister . _

Dużą część swojego wystąpienia Hollande poświęcił relacjom polsko-francuskim - zadeklarował, że chce im nadać nowy impuls. - _ Mamy partnerstwo strategiczne - pragnę, by odbywały się doroczne konsultacje międzyrządowe _ - powiedział prezydent. Jak poinformował, najbliższe takie konsultacje odbędą się na początku roku 2013.

Wśród dziedzin możliwej współpracy dwustronnej Hollande wymienił m.in. badania naukowe i technologie, gospodarkę wodną, medycynę i energetykę. _ Stwórzmy nową współpracę między uczelniami, tworząc z Weimaru jeden z przykładów _ - apelował prezydent Francji.

Odniósł się do dyskusji dotyczących energii jądrowej i gazu. _ Sprawmy, abyśmy razem zmierzali naprzód w dziedzinie przekazu energii - w dziedzinach środowiskowych, ale także w zakresie korzystania w pełni z potencjału energetycznego _ - zaznaczył Hollande.

Jak mówił, Polskę i Francję łączą głębokie relacje. Dziękował za zaszczyt, jakim nazwał możliwość przemawiania przed polskim parlamentem. _ - Drodzy przyjaciele Polacy. To wielki zaszczyt, który mi przyznajecie - możliwość wypowiadania się tutaj przed państwem w imieniu Francji. Jest to oznaka głębokich relacji, które łączą nasze dwa kraje _ - mówił Hollande.

Przypomniał, że Polska i Francja są sojusznikami w NATO. _ Winniśmy razem nieść ambicję europejskiej obronności. To wymaga wzmacniania naszego przemysłu obronnego, wspólnego realizowania programów badawczych _ - zaznaczył prezydent Francji.

_ - Europa to całość: to gospodarka, to waluta - jeśli taką decyzję podejmiemy, to budżet, ale także i bezpieczeństwo, które winniśmy zapewniać. Nasze oba kraje są sojusznikami w NATO, winniśmy razem nieść ambicje Europy obronności, a to wymaga wzmocnienia naszego przemysłu obronnego _ - ocenił.

Przekonywał też, że Partnerstwo Wschodnie nie jest przeciwne priorytetom, które Francja chce realizować w basenie Morza Śródziemnego czy w Afryce. _ Także waszą rolą jest sprawienie, aby Europa mogła patrzeć we wszystkich kierunkach. Potrzeba nam wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w której zajmujecie poczesne miejsce _ - zwrócił się do przedstawicieli rządu i parlamentu.

_ - My, dwa narody, Polska i Francja musimy tchnąć nowego ducha w Europę, wznieść się ponad nasze własne interesy po to, aby walczyć o sprawę, która wzniesie nas jeszcze wyżej. ta sprawa to ciągle wolność, ale teraz ta wolność na swoją nazwę. Niech żyje Polska! Niech żyje przyjaźń polsko-francuska! _ - zakończył Hollande.

Z kolei francuscy przedsiębiorcy, którzy przyjechali do Polski z prezydentem Francji, zapewnili dzisiaj, że jeżeli tylko MON złoży zamówienie na francuskie konstrukcje to przyniesie to również korzyści dla polskiego przemysłu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. szefowie firm branży stoczniowej, lotniczej i rakietowej, obecni byli także przedstawiciele polskich przedsiębiorstw już kooperujących z przemysłem francuskim.

_ - DCNS interesuje partnerstwo z przemysłem polskim wokół konkretnych projektów budowy okrętów. Bardzo dobrą okazją jest program budowy okrętów podwodnych _ - powiedział prezes stoczni DCNS Patrick Boissier.

Dodał, że DCNS ma doświadczenia w partnerskiej współpracy ze stoczniami państw, które kupiły okręty francuskiej konstrukcji. Ma także podobną historię jak polskie przedsiębiorstwa poddawane transformacji - z firmy w pełni państwowej DCNS stała się spółką z mniejszościowym udziałem akcjonariuszy prywatnych.

Boissier zapewnił, że w razie wyboru oferty DCNS możliwy byłby transfer technologii wykorzystywanych nie tylko przy produkcji okrętów, ale także przy utrzymaniu ich w sprawności oraz w kolejnych projektach eksportowych.

Dzięki temu - według prezesa DCNS - zakup francuskich okrętów podwodnych dałby w Polsce pracę tysiącu osób przez osiem-dziewięć lat przy budowie jednostki, a w dalszej perspektywie zlecenia dla stoczni i jej kooperantów przez 30-40 lat obsługi jednostek. Polskim przedsiębiorstwom przypadłoby zadanie montażu wyposażenia okrętów.

Boissier wyraził nadzieję, że wybór okrętu podwodnego dla polskich sił morskich odbędzie się w drodze przetargu. _ - Inaczej Polska pozbawiłaby się możliwości wyboru najlepszej oferty, także pod względem korzyści dla polskiego przemysłu _ - powiedział Boissier.

Prezes międzynarodowej grupy Eurocopter, która powstała jako firma francusko-niemiecka, i wchodzi w skład europejskiego koncernu lotniczego EADS, Lutz Bertling, powtórzył zapewnienie, że jeśli polska armia wybierze śmigłowce EC725, w ich produkcję zostaną włączeni polscy wytwórcy. Zapowiedział, że nazwę kooperanta (w odróżnieniu od konkurentów Eurocopter nie jest właścicielem żadnych polskich zakładów) poda w chwili oficjalnego ogłoszenia warunków przetargu na 70 śmigłowców.

Prezes Huty Stalowa Wola Krzysztof Trofiniak przypomniał polsko-francuską kooperację przy produkcji luf do samobieżnej armatohaubicy Krab.

Uczestniczący w panelu na temat możliwości współpracy zbrojeniowej prezes grupy Bumar Krzysztof Krystowski przypomniał, że projekt polskiego systemu obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu zakłada wykorzystanie polskich urządzeń radiolokacyjnych i kierowania ogniem zintegrowanych z pociskami europejskiego koncernu MBDA, wykorzystującymi francuską technologię rakietową.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Francji w Polsce. Sikorski zdradził sekret przed wizytą Ta wizyta przypada w dobrym momencie - twierdzi szef polskiej dyplomacji.
Hollande szuka 30 mld euro. Ogłosił plan Prezydent Francji zapowiada wdrożenie 2-letniego planu antykryzysowego.
Oto szansa na lepszą współpracę z Francją Z Francoisem Hollande'm do Warszawy przyjeżdżają m.in. prezesi EDF, Arevy, MBDA, DCNS, Veolii, Saur oraz Alstom.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)