Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska w Unii. Rząd zaktualizował program realizacji strategii "Europa 2020"

0
Podziel się:

Zgodnie z programem odrabianie zaległości rozwojowych będzie polegać przede wszystkim na...

Polska w Unii. Rząd zaktualizował program realizacji strategii "Europa 2020"
(Stachnik/Reporter)

Rząd zaktualizował program realizacji strategii _ Europa 2020 _ - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Aktualizacja uwzględnia obecną sytuację makroekonomiczną, prognozy i priorytety gospodarcze rządu oraz zalecenia Rady Unii Europejskiej z lipca 2012 r.

Strategia _ Europa 2020 _ jest długookresowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego Unii, który zastąpił realizowaną od 2000 r., zmodyfikowaną pięć lat później, Strategię Lizbońską.

Podstawami strategii są: rozwój oparty na wiedzy i innowacjach, transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, efektywnie korzystającej z zasobów i konkurencyjnej oraz wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu, czyli wspieranie gospodarki charakteryzującej się wysokim poziomem zatrudnienia i zapewniającej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.

W przyjętym dwa lata temu Krajowym Programie Reform (KPR) na rzecz realizacji strategii _ Europa 2020 _ rząd uznał, że należy skoncentrować się na odrabianiu zaległości rozwojowych i budowie nowych przewag konkurencyjnych w trzech obszarach priorytetowych: infrastruktury, innowacyjności i aktywności dla wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Zgodnie z programem odrabianie zaległości rozwojowych będzie polegać przede wszystkim na zmniejszaniu dystansu infrastrukturalnego m.in. w transporcie, energetyce, telekomunikacji, infrastrukturze społecznej, a także poprawie otoczenia regulacyjnego, realizacji działań na rzecz podniesienia jakości stanowionego prawa, z zachowaniem wysokiej jakości usług świadczonych przez administrację publiczną.

Budowanie nowych przewag konkurencyjnych z kolei ma koncentrować się na poprawie zdolności innowacyjnych przedsiębiorstw i społeczeństwa oraz działaniach na rzecz wzrostu poziomu zatrudnienia.

Według CIR , w przyjętej aktualizacji 2013/2014 KPR wskazano najważniejsze działania, które przekładają się na realizację krajowych celów strategii, dotyczących zatrudnienia, innowacyjności, energetyki, edukacji i przeciwdziałania ubóstwu.

Aktualizacja uwzględnia też priorytety zawarte w Rocznej Analizie Wzrostu Gospodarczego na 2013 r. i potwierdzone w konkluzjach Rady Europejskiej z marca 2013 r., dotyczących konsolidacji fiskalnej, działań ograniczających bezrobocie, zwłaszcza wśród młodzieży, wspierania wzrostu gospodarczego i konkurencji na jednolitym rynku, a także redukcji obciążeń regulacyjnych - podkreśliło CIR.

Czytaj więcej w Money.pl
Kwiecień nie zachwyca inwestorów. Indeksy... Komisja Europejska podała w komunikacie indeksy nastrojów w gospodarce. Jest gorzej.
"Cool Polonia, szczęśliwa wyspa" Włoski dziennik _ La Repubblica _ podkreśla, że zachodnia Europa zazdrości Polsce stanu gospodarki.
Tusk o zacieśnianiu Unii i o strefie euro Premier: _ budowę jedności europejskiej należy prowadzić za pomocą unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)