Notowania

polska
15.04.2008 19:03

Polska zapłaci 38 mln euro mniej do budżetu UE

To efekt oszczędności w ubiegłorocznym budżecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/dpa)

Kraje członkowskie Unii Europejskiej zapłacą nieco mniejsze składki niż planowano do tegorocznego budżetu UE. Polska zapłaci o 38 mln euro mniej - ogłosiła Komisja Europejska.

To efekt oszczędności w ubiegłorocznym budżecie. Wydatki ostatecznie były mniejsze od wpłat do unijnej kasy o około 1 proc. budżetu.

Z przedstawionego we wtorek wykonania ubiegłorocznego budżetu wynika, że nie wydano 1,529 mld euro, co stanowi blisko 1 proc. unijnej kasy w 2007 roku, wynoszącej 113,8 mld euro. Zdaniem KE to bardzo niewiele w porównaniu z ubiegłymi latami.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **UE: Opóźnia się reforma unijnego budżetu** ]( http://news.money.pl/artykul/ue;opoznia;sie;reforma;unijnego;budzetu,102,0,336230.html )

- _ Składki, jakie kraje członkowskie wpłaciły do budżetu UE w 2007 roku, odpowiadają niemal dokładnie temu, co wydaliśmy _ - oświadczyła z zadowoleniem komisarz UE ds. budżetu Dalia Grybauskaite. Zdaniem KE to efekt poprawy zarządzania i lepszego programowania budżetu.

Polska zapłaci mniej o 38 mln euro ze swej składki ustalonej w tym roku na ok. 3,1 mld euro, obliczonej na podstawie PKB.

Największe redukcje dotyczą oczywiście największych płatników do budżetu UE, jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Dla przykładu Niemcy zapłacą o 300 mln euro mniej, Francja o 234 mln, a Wielka Brytania - o 258 mln euro.

Tagi: polska, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz