Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Polskie podsłuchy uderzą w Camerona"

0
Podziel się:

Prasa komentuje, że Sikorski, używając wulgarnego języka, ośmieszył głupią propagandę brytyjskiego premiera.

"Polskie podsłuchy uderzą w Camerona"
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

Brytyjskie gazety obszernie relacjonują opublikowaną przez _ Wprost _ rozmowę Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim, koncentrując się na opiniach o relacji W. Brytanii z UE, i akcentują, że szef polskiej dyplomacji zwrócił się przeciwko Davidowi Cameronowi.

_ The Guardian _ napisał, że Sikorski, używając wulgarnego języka, ośmieszył _ głupią propagandę _ brytyjskiego premiera Davida Camerona mającą uspokoić eurosceptyków. Chodzi o propozycję Camerona dotyczącą skasowania zapomogi rodzinnej wypłacanej imigrantom, jeśli ich dzieci nie mieszkają z nimi.

Gazeta cytuje obszerne fragmenty podsłuchanej rozmowy, po czym pisze: _ Sikorski i Rostowski to najbardziej anglofilscy wśród polskich polityków, choć Sikorski stał się ostrym krytykiem unijnej polityki Camerona. Obaj wychowali się w W. Brytanii i pobierali tu nauki. Rostowski kształcił się w prywatnej szkole Westminster, a Sikorski studiował w Oksfordzie w tym samym czasie, co Boris Johnson (burmistrz Londynu), Cameron i George Osborne (minister finansów) _.

_ The Guardian _ zwraca też uwagę, że w podsłuchanej rozmowie Pawła Grasia z prezesem PKN Orlen Jackiem Krawcem padają nieparlamentarne określenia dotyczące telefonicznej rozmowy ze stycznia tego roku, w której Donald Tusk miał ostro skrytykować Davida Camerona za jego propozycje dotyczące zasiłków dla dzieci imigrantów.

Zdaniem gazety rozmowa Sikorskiego z Rostowskim pokazuje skalę rozdźwięku między Polską a W. Brytanią w kwestii zasiłków.

_ The Guardian _ odnotowuje, że brytyjski rząd zareagował na taśmy _ Wprost _, oświadczając, iż premier Cameron będzie kontynuował obronę brytyjskich interesów i zajmował się sprawą _ nadużywania _ swobodnego przepływu ludzi w UE, ponieważ poparcie dla Unii w W. Brytanii jest _ bardzo nikłe _.

_ The Independent _ pisze o _ zdumiewającym ataku _ Sikorskiego na Camerona, wskazuje na wulgaryzmy i odnotowuje, że _ czołowy polityk w Polsce, sojuszniczce W. Brytanii _ został potajemnie nagrany, gdy oskarżał brytyjskiego premiera o _ niekompetencję _ w sprawach UE i uspokajanie eurosceptyków _ głupią propagandą _.

Gazeta zwraca uwagę, że sprawa podsłuchów w Polsce pojawiła się w czasie, gdy Cameron stoi w obliczu _ kłopotliwej porażki _, usiłując nie dopuścić do objęcia przez b. premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej. Wskazuje, że Cameron może być pewien poparcia tylko jednego kraju - Węgier.

_ The Independent _ podkreśla również, w kontekście taśm _ Wprost _, że proponowane przez Camerona ukrócenie _ turystyki zasiłkowej _ zostało źle odebrane w Polsce.

_ The Times _ napisał, że Sikorski _ wypatroszył _ podejście Camerona do UE. Gazeta uznała, że _ jest to oznaką, iż relacje między obu krajami pogorszyły się z powodu twardego kursu Camerona wobec migracji _.

Tabloid _ Daily Mail _ wybija w tytule, że Sikorski, używając wulgaryzmów, _ zwrócił się przeciwko swemu przyjacielowi Cameronowi _ w sprawie jego żądań wobec UE. Twierdzi, że Sikorski ośmieszył zabiegi o renegocjację brytyjskiego członkostwa w UE.

Tymczasem według tej gazety _ w sprawach europejskich Sikorski powinien być jednym z najbliższych sojuszników Camerona _, ponieważ ma z nim wiele wspólnego - obaj podziwiają byłą konserwatywną premier Margaret Thatcher, na studiach w Oxfordzie obaj byli w ekskluzywnym Bullingdon Club, a Sikorski posyła dzieci do Eton, którego absolwentem jest Cameron.

_ The Financial Times _ również pisze w kontekście taśm _ Wprost _, że _ Sikorski to typ człowieka, w którym Cameron mógłby dostrzec naturalnego sojusznika _. Według _ FT _ wypowiedzi Sikorskiego _ będą dla Camerona powodem do dużego zażenowania _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)