Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie uwagi do pakietu klimatycznego na szczycie

0
Podziel się:

Rozmowa dotyczyła m.in. wzrostu gospodarczego i polskiego weta do pakietu klimatycznego UE.

Polskie uwagi do pakietu klimatycznego na szczycie
(ec.europa.eu)

Dziś w Antibes (Francja) spotkali się ministrowie ds. europejskich Polski, Niemiec i Francji - Mikołaj Dowgielewicz, Michael Link i Jean Leonetti. Rozmowa dotyczyła m.in. wzrostu gospodarczego i polskiego weta do pakietu klimatycznego UE._ _

_ - To było bardzo pożyteczne z mojej perspektywy spotkanie, ponieważ omówiliśmy kwestie dotyczące wzrostu gospodarczego w UE i te, które wynikają z listu 12 premierów, w tym premiera Tuska _ - powiedział po spotkaniu min. Dowgielewicz.

W lutym Polska wraz z 11 innymi krajami UE, m.in. Wielką Brytanią, Holandią i Włochami, przedstawiła _ Plan na rzecz wzrostu gospodarczego w Europie _. Przywódcy europejscy wskazali w nim reformy, które powinny być przeprowadzone w Unii, by mogła ona wyjść z globalnego kryzysu. Skierowali w tej sprawie list do szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso. Pod listem podpisał się m.in. premier Donald Tusk.

_ - Przedstawiłem też polskie uwagi i stanowisko dotyczące kwestii klimatycznych i europejskiej mapy drogowej w sprawie energii do roku 2050, co jest istotne dla nas. To będzie dyskutowane przez ministrów energii w czerwcu tego roku _ - powiedział Dowgielewicz.

W ubiegłym tygodniu Polska zawetowała propozycję Komisji Europejskiej, by ustalić mapę drogową redukcji CO2 do 2050 r. Komisja chciała, by w porównaniu z 1990 r. UE zredukowała emisję o 40 proc. w 2030 r., o 60 proc. w 2040 r. i o 80 proc. w 2050 r. Minister środowiska Marcin Korolec uznał za przedwczesne przyjmowanie w UE wewnętrznych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2020 r. i zobowiązań w walce z ociepleniem klimatu.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję popierającą tzw. kroki milowe przygotowane przez KE na drodze do redukcji CO2 do 2050 r. o 80 proc. Zawetowała je Polska, ale - jak wskazuje KE - popiera je 26 krajów, a teraz dołączył PE.

Dowgielewicz mówił po piątkowym spotkaniu: - _ Przedstawiłem powody, dlaczego Polska zawetowała konkluzje rady środowiskowej w zeszłym tygodniu i też zapewniłem, że oczywiście Polska swoje zobowiązania klimatyczne, które przyjęliśmy wcześniej, ma zamiar wypełnić w 100 proc., natomiast nie akceptujemy tego, by UE w tej chwili podejmowała nowe zobowiązania w sytuacji, kiedy inni partnerzy globalni nie czynią wysiłków, by redukować emisję _.

Jak dodał, wydaje mu się, że jego stanowisko _ zostało uznane za dość realistyczne _.

Według Dowgielewicza na piątkowym spotkaniu ministrowie mówili też m.in. o negocjacjach budżetu wieloletniego Unii Europejskiej. Ponadto - jak powiedział - poruszono też kwestie m.in. rozszerzenia UE i rozwoju politycznego wspólnoty.

Dowgielewicz podkreślił, że spotkania ministrów ds. europejskich państw Trójkąta Weimarskiego odbywają się dwa razy w roku. Poinformował, że kolejne zaplanowane jest w Polsce jesienią tego roku.

Trójkąt Weimarski powstał w 1991 r. jako forum dialogu i współpracy Francji, Niemiec i Polski.

Czytaj o polskim wecie do pakietu klimatycznego w Money.pl
Chwalą Polskę za weto w sprawie CO2 _ Ameryka nie jest jedynym miejscem, gdzie polityka przeciw emisji dwutlenku węgla dostaje zasłużone lanie _.
Miller zrobiłby tak jak Tusk. Z jednym wyjątkiem Do spotkania doszło z inicjatywy Millera. O rozmowę wystąpił miesiąc temu podczas wizyty w Strasburgu.
Minister pod gradem pytań. Będzie tłumaczył... _ Trzeba szerzej powiedzieć na temat zobowiązań Polski i Europy dotyczących walki ze zmianami klimatycznymi _ - podkreślił poseł Stanisław Żelichowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)