Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Cypru. Niemcy i Francja chcą szybkiego porozumienia

0
Podziel się:

Ministrowie finansów Niemiec i Francji, Wolfgang Schaeuble i Pierre Moscovici, z zadowoleniem powitali zwycięstwo Nikosa Anastasiadisa w cypryjskich wyborach prezydenckich.

Na zdj. Nikos Anastasiadis i jego sztab wyborczy
Na zdj. Nikos Anastasiadis i jego sztab wyborczy (PAP/EPA)

Ministrowie finansów Niemiec i Francji, Wolfgang Schaeuble i Pierre Moscovici, z zadowoleniem powitali zwycięstwo Nikosa Anastasiadisa w cypryjskich wyborach prezydenckich i wezwali do osiągnięcia do końca marca porozumienia ws. pakietu ratunkowego dla Cypru.

W wydanym dzisiaj wspólnym oświadczeniu Schaeuble i Moscovici podkreślili, że Cyprowi potrzebna jest _ znaczna korekta finansowa, fiskalna i strukturalna _. Wyrazili przekonanie, że nowy rząd cypryjski przyspieszy reformy, mające na celu stały wzrost oraz stabilność finansową i fiskalną, _ co leży zarówno w interesie Cypru jak i całej strefy euro _.

Nikos Anastasiadis, przywódca konserwatywno-liberalnego Zgromadzenia Demokratycznego (DISY), pokonał w niedzielę w drugiej turze kandydata rządzącej dotąd lewicy Stawrosa Malasa. Zapewnił, że będzie współpracował z partnerami z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), dążąc do szybkiego zawarcia porozumienia ws. planu ratunkowego dla Cypru.

Wyspa potrzebuje pożyczki, aby nie zbankrutować. 5 marca ma się odbyć spotkanie eurogrupy, na którym omówiony będzie problem Cypru. Nikozja wystąpiła o pomoc do partnerów w strefie euro i MFW w czerwcu 2012 r. Wcześniej cypryjskie banki straciły ponad cztery mld euro z powodu restrukturyzacji greckiego długu w marcu 2012 r. Eksperci uważają, że aby odbić się od dna, Cypr będzie potrzebować co najmniej 17 mld euro - tyle samo, ile wynosi jego roczne PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny kraj prosi o pomoc. To nie Hiszpania Wysokość pomocy nie została podana ma być określona w ciągu najbliższych tygodni. Strefa euro zapowiada, że szybko rozważy prośbę, tak jak wcześniej zrobiła to w przypadku Grecji, Portugalii, Irlandii i Hiszpanii.
Europa wyjdzie z kryzysu? To jest niezbędne Sytuacja finansowa jest stabilniejsza na początku 2013 r. niż w poprzednich latach, ale by zapewnić, że Europa wyjdzie z kryzysu, potrzeba dalszych reform - oświadczył Mario Draghi.
Kraj potrzebuje 17,5 mld euro. Nie ma rozstrzygnięcia Według oficjalnych danych pieniędzy w kasie państwowej wystarczy tylko do końca marca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)