Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Grecji: Unia chwali decyzję parlamentu

0
Podziel się:

Greków chwali Olli Rehn, fiński komisarz do spraw gospodarczych i walutowych.

Pomoc dla Grecji: Unia chwali decyzję parlamentu
(PAP/EPA)

Komisarz do spraw gospodarczych i walutowych powiedział, że Unia Europejska z radością przyjmuje decyzję greckiego parlamentu w sprawie pakietu oszczędnościowego. Olli Rehn (na zdj.) mówił, że to szansa dla Grecji.

Aktualizacja 14:47

- _ W imieniu Komisji Europejskiej z radością przyjmuję głosowanie greckiego parlamentu zakończone przyjęciem drugiego programu finansowego dla Grecji. Wczorajsze głosowanie jest wyrazem determinacji Greków, by przerwać nakręcanie spirali długów, których nie można spłacić oraz poprawić konkurencyjność _ - stwierdził Olli Rehn.

- _ Głosowanie w greckim parlamencie jest kluczowym krokiem naprzód w kierunku przyjęcia drugiego programu pomocy. Jestem przekonany, że inne warunki, włącznie ze wskazaniem konkretnych środków zaradczych w sprawie 325 mln euro (nadprogramowej dziury budżetowej) będą spełnione przed następnym spotkaniem eurogrupy _ - powiedział Rehn na konferencji prasowej w Brukseli.

Komisarz podkreślił, że decyzja parlamentu Grecji jest _ wyrazem determinacji kraju _, by położyć kres niezrównoważonym finansom i że model greckiej gospodarki sprzed 2009 roku jest _ niemożliwy do kontynuowania _. Zapewnił jednocześnie, że KE jest zdeterminowana, by wzmocnić wsparcie dla greckiej administracji w realizacji programu.

- _ Jak w ubiegłym tygodniu podkreśliła eurogrupa, ten program reform będzie wsparty bezprecedensową pomocą finansową dla Grecji, co jest wyrazem dalszej solidarności i troski _ - powiedział Rehn. - _ Greckie władze i politycy powinny teraz przejąć pełną odpowiedzialność i w pełni wdrożyć drugi program pomocy, by zapewnić powrót w kraju trwałego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia _ - dodał, choć zastrzegł, że proces ten będzie długotrwały.

Rehn potępił przemoc na ulicach Aten, podkreślając, że _ odpowiedzialni za nią nie reprezentują większości obywateli _. Dodał, że choć program oszczędnościowy będzie wymagający dla Greków, to _ chaotyczne bankructwo Grecji miałoby znacznie gorsze, niszczące skutki dla społeczeństwa _.

Zadowolenie z wyników głosowania w greckim parlamencie wyraziła też w poniedziałek, za pośrednictwem cytowanego przez AFP rzecznika Steffena Seiberta, kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zdaniem Seiberta, dowodzi ono _ gotowości Grecji do podjęcia trudnych reform _. Dodał on, że dla Niemiec ważne było _ wyzwolenie sił sprawczych _ w Grecji, by reformy nie było tylko _ zapisane _, ale i realizowane.

Wcześniej bardziej ostrożny w swojej wypowiedzi był niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler, który zalecił _ powściągliwość _ wobec tego głosowania i to, by poczekać na praktyczną realizację reform. Seibert zaznaczył jednak, że to _ kwestia szacunku dla greckiego parlamentu, by traktować jego decyzje równie poważnie, jak te podejmowane w każdym demokratycznie wybranym parlamencie _.

Spotkanie ministrów finansów strefy euro (tzw. eurogrupy) jest planowane na środę. Członkowie eurogrupy postawili Grecji trzy warunki, zanim zaaprobują drugi program pomocowy w wysokości 130 mld euro: zatwierdzenie reform drugiego pakietu pomocy przez parlament, zobowiązanie na piśmie do ich realizacji przez greckich liderów politycznych; rząd ma też wskazać konkretnie, jak chce zaoszczędzić w budżecie 325 mln euro.

Przyjęty przez Greków program reform przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w sektorze publicznym o 15 tys. osób, liberalizację przepisów prawa pracy, zmniejszenie płacy minimalnej o 20 proc. (z 751 do 600 euro miesięcznie) oraz cięcia świadczeń emerytalnych. Zaaprobowano też porozumienie z prywatnymi kredytodawcami, które przewiduje zmniejszenie zadłużenia o 100 mld euro. Głosowanie nad programem odbyło się po gwałtownych demonstracjach i starciach z policją na ulicach Aten.

Grecja otrzymała w maju 2010 roku pierwszą pomoc finansową od UE i MFW w wysokości 110 mld euro, która umożliwiła krajowi w miarę normalne funkcjonowanie, jednak w dłuższej perspektywie nie doprowadziła do poprawy sytuacji.

Kilka godzin po uchwaleniu kontrowersyjnego planu ratowania greckiej gospodarki rzecznik rządu w Atenach Pantelis Kapsis zapowiedział, że jeszcze w kwietniu tego roku odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne.

_ - Ten rząd ma od miesiąca do półtora miesiąca pracy przed sobą skończymy w marcu (pracę nad pożyczką oraz planem oddłużenia) i wybory odbędą się w kwietniu _ - powiedział Kapsis dziennikarzom. _ - Grecy chcą, abyśmy pozostali w strefie euro i zrobimy wszystko, aby w niej pozostać _ - dodał.

Tymczasowy rząd koalicyjny z technokratą Lukasem Papademosem na czele został zaprzysiężony w listopadzie 2011 roku. Miał urzędować do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Jego głównym celem było sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji w wysokości 130 mld euro.

Przyjęty w nocy z niedzieli na poniedziałek program oszczędnościowy przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w sektorze publicznym o 15 tys. osób, liberalizację przepisów prawa pracy, zmniejszenie płacy minimalnej o 20 proc. (z 751 euro do 600 euro miesięcznie) oraz cięcia świadczeń emerytalnych. Jego przyjęcie jest warunkiem otrzymania przez pogrążony w kryzysie zadłużenia kraj dalszej pomocy od Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Więcej opinii na temat sytuacji Grecji znajdziesz w Money.pl
GPW: Włosi sprzedali bony skarbowe, a inwestorzy... Aukcja włoskich obligacji oraz greckie oszczędności nie sprawiły, że giełdowi gracze rzucili się na akcje.
Znany grecki ekonomista dla Money.pl: Mój kraj wyciągnie miliardy, a reform nie będzie Prof. Costas Azariadis tłumaczy, dlaczego Grecy strajkują pięć razy w tygodniu.
Grecja powinna wylecieć ze strefy euro Łukasz Pałka wymienia powody, dla których kraj, nie zasługuje na pomoc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)