Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla ukrainy
14.03.2014 16:19

Pomoc dla Ukrainy. "Cały świat powinien wywierać presję na rzecz pokoju"

- Chcielibyśmy, aby wszystkie rozstrzygnięcia między Ukrainą a Rosją nie były przeprowadzane metodą faktów dokonanych - mówił dziś premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Cały świat powinien solidarnie wywierać presję na rzecz pokoju na Ukrainie - oświadczył premier Donald Tusk. W jego ocenie, wydarzenia w Doniecku mogą być zapowiedzią _ dramatu na jeszcze większą skalę niż do tej pory _.

Szef polskiego rządu odniósł się w ten sposób do starć w Doniecku, do których doszło wczoraj między uczestnikami prorosyjskiego wiecu i zwolennikami jedności Ukrainy. Ukraińskie portale internetowe podały, że zginęły trzy osoby, a 50 zostało rannych.

_ - Cały świat powinien solidarnie wywierać presję na rzecz pokoju w tym regionie. Chyba nie ma w tym słowa przesady, Polska jest państwem najbardziej ze wszystkich zainteresowanym pokojowym rozwiązaniem tego kryzysu _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z wiceprezydentem RPA Kgalemą Motlanthe.

Jak podkreślił, dla Polski ważne jest, aby _ uzyskać pewien wspólny poziom porozumienia w wymiarze globalnym i ponadeuropejskim, którego celem jest pokojowe, w ramach dialogu politycznego, rozwiązanie tego kryzysu _.

_ - Wydarzenia w Doniecku mogą być zapowiedzią dramatu na jeszcze większą skalę niż do tej pory. Otrzymujemy sygnały, że w najbliższych godzinach czy dniach może dochodzić do prowokacji na terenie Ukrainy, prowokacji na większą skalę niż ta w Doniecku _ - zaznaczył Tusk.

Premier oświadczył także, że Polska uważa niedzielne referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji za nielegalne. I - jak stwierdził - _ to jest m.in. powód, dla którego wspólnota międzynarodowa zdecydowała się nie wysyłać swoich obserwatorów _.

_ - Chcielibyśmy, aby wszystkie rozstrzygnięcia między Ukrainą a Rosją, także te, które dotyczą Krymu, nie były przeprowadzane metodą faktów dokonanych, wbrew prawu, i także przyszłość Krymu musi być wynikiem dialogu między Ukrainą a Rosją z udziałem wspólnoty międzynarodowej, a nie aktem tak czy inaczej rozumianej przemocy _ - powiedział Tusk.

Z kolei zdaniem wiceprezydenta RPA podstawowym zadaniem narodów, które kochają pokój, powinno być podjęcie próby rozwiązania konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą.

_ - Trzeba docenić działania zmierzające do deeskalacji napięcia po to, by wszystkie strony mogły następnie usiąść przy okrągłym stole i znaleźć pokojowe rozwiązanie tego konfliktu. Koncepcja, że można wytoczyć wojnę, by zakończyć inną wojnę, jest złudna _ - powiedział Motlanthe.

MSZ Federacji Rosyjskiej komentując wczorajsze wydarzenia w Doniecku w wydanym oświadczeniu pokreśliło, że _ Rosja poczuwa się do odpowiedzialności za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie i zastrzega też sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę _. Rosyjskie MSZ przypomniało, że Moskwa niejednokrotnie oświadczała, iż _ ci, którzy objęli władzę w Kijowie, powinni rozbroić bojówkarzy, zapewnić bezpieczeństwo ludności i zagwarantować słuszne prawo ludzi do organizowania wieców _.

Z kolei dziś zastępca sekretarza generalnego ONZ Ivan Szimonović ocenił, że na wschodzie Ukrainy nie dochodzi do masowych naruszeń praw ludności rosyjskojęzycznej. Jak mówił w Kijowie, poszczególne incydenty nie mają systemowego charakteru; wyraził też zaniepokojenie doniesieniami z Doniecka.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pomoc dla ukrainy, sytuacja na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz