Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad trzy czwarte sympatyków SPD popiera koalicję z Merkel

0
Podziel się:

Jeżeli SPD zaakceptuje treść umowy, Bundestag wybierze 17 grudnia Merkel po raz trzeci na kanclerza Niemiec.

Ponad trzy czwarte sympatyków SPD popiera koalicję z Merkel
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEEzqwAB

Ponad trzy czwarte sympatyków SPD popiera koalicję socjaldemokratów z partiami chadeckimi CDU/CSU - wynika z sondażu instytutu Forsa dla niedzielnego wydania Welt am Sonntag. To dobry prognostyk przed plebiscytem w SPD na temat umowy koalicyjnej.

78 procent zwolenników SPD uważa, że członkowie partii w plebiscycie, który odbędzie się w dniach od 6 do 12 grudnia, poprą umowę koalicyjną uzgodnioną przez kierownictwa trzech partii w ubiegłą środę.

19 procent ankietowanych jest przekonanych, że partia wypowie się przeciwko współpracy z chrześcijańskimi demokratami kanclerz Angeli Merkel; 3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

bEEzqwAD

Odsetek zwolenników koalicji z CDU/CSU wśród osób sympatyzujących z SPD jest nawet wyższy niż w całym społeczeństwie. Wśród wszystkich obywateli Niemiec _ wielką koalicję _ popiera 65 procent, a 26 procent jest jej przeciwnych - czytamy w _ Welt am Sonntag _.

Sekretarz generalna SPD Andrea Nahles zastrzegła, że pozytywny wynik plebiscytu nie jest przesądzony. W rozmowie z _ Welt am Sonntag _ Nahles zaznaczyła, że konsekwencją odrzucenia przez partyjne doły umowy koalicyjnej byłaby dymisja kierownictwa SPD.

CDU/CSU i SPD po pięciu tygodniach negocjacji uzgodniły w minioną środę treść mowy koalicyjnej stanowiącej podstawę programową wspólnego rządu pod kierownictwem kanclerz Angeli Merkel. Socjaldemokratom udało się przeforsować wiele swoich postulatów, w tym wprowadzenie płacy minimalnej dla wszystkich branż na terenie całego kraju.

Warunkiem ostatecznego podpisania umowy jest jednak pozytywna decyzja członków SPD. Wobec poważnych zastrzeżeń w szeregach partii, kierownictwo SPD postanowiło przeprowadzić wewnętrzne referendum z udziałem wszystkich 473 tys. posiadaczy partyjnych legitymacji. Wynik plebiscytu ma zostać ogłoszony 14 grudnia.

bEEzqwAJ

Szeregowi członkowie SPD obawiają się, że współpraca z dużo silniejszymi partiami chadeckimi wpłynie niekorzystnie na wizerunek partii wśród wyborców i odbije się niekorzystnie na wyniku następnych wyborów.

Partie chadeckie CDU i CSU wygrały zdecydowanie wybory do Bundestagu 22 września. Nie udało się im jednak zdobyć absolutnej większości mandatów, a w dodatku ich stały sojusznik, liberalna FDP, nie przekroczył progu wyborczego. By utworzyć rząd, Merkel musiała w tej sytuacji znaleźć nowego koalicjanta.

Jeżeli SPD zaakceptuje treść umowy, Bundestag wybierze 17 grudnia Merkel po raz trzeci na kanclerza Niemiec. W przypadku odrzucenia przez socjaldemokratów współpracy z chadekami możliwy jest powrót do rozmów CDU/CSU z Zielonymi, rząd mniejszościowy Merkel lub przyspieszone wybory parlamentarne.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEzqwAK
bEEzqwBe
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)