Notowania

kryzys w portugalii
15.03.2013 12:24

Portugalia dostała dodatkowy rok na redukcję deficytu

Portugalia uzyskała od międzynarodowych wierzycieli dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB, co ma nastąpić dopiero w 2015 roku

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Portugalia uzyskała od międzynarodowych wierzycieli dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB, co ma nastąpić dopiero w 2015 roku - poinformował dzisiaj portugalski minister finansów Vitor Gaspar.

_ - Nowe limity deficytu wynoszą 5,5 proc. PKB w 2013 roku, 4 proc. w 2014 roku i 2,5 proc. w 2015 roku _ - powiedział minister na konferencji, na której przedstawiono rezultaty siódmej kwartalnej kontroli reform wprowadzanych w Portugalii w zamian za pomoc Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

We wrześniu 2012 roku zakładano, że już w roku 2014 deficyt spadnie poniżej progu 3 proc. PKB, określonego w kryteriach z Maastricht, i osiągnie 2,5 proc.

Minister dodał, że ocena postępów Portugalii była pozytywna. _ Wraz z przekazaniem ósmej transzy wysokości 2 miliardów euro, otrzymaliśmy blisko 90 proc. całej pomocy finansowej _, na łączną kwotę 78 miliardów euro - sprecyzował Gaspar. Cała pomoc ma zostać sfinalizowana zgodnie z planem w czerwcu 2014 roku - dodał.

Przestrzegł, że w związku z przewidywanym pogłębieniem się recesji bezrobocie będzie rosło i w tym roku ma wynieść średnio 18,2 proc., a w 2014 roku - 18,5 proc. Restrykcyjne działania oszczędnościowe są w Portugalii postrzegane jako powód pogłębiającej się recesji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrok na Portugalię odroczony? Trojka zdecydowała Inspektorzy wierzycieli Portugalii z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej podjęli ważną decyzję.
Prezent od MFW i Brukseli dla Portugalii Lizbona dostała dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB.
Sprawdź, czy jest dzisiaj jakiś strajk Serwis Hoje ha greve? (czyt. oże a greve) w jednym miejscu zbiera informacje o wszystkich planowanych protestach. A tych nie brakuje.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz