Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia drogo płaci za kryzys finansowy

0
Podziel się:

W zawartej w maju 2011 r. umowie kredytowej z MFW i UE Portugalia zobowiązała się do wdrożenia surowego programu oszczędnościowego

Portugalia drogo płaci za kryzys finansowy
(mvcaf / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Portugalia zapłaciła w ubiegłym roku 1 mld euro z tytułu odsetek za kredyt udzielony jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Unię Europejską (UE). Do końca 2012 r. w ramach programu pomocowego Lizbona otrzymała 63 mld euro pożyczki zewnętrznej.

Jak poinformował przewodniczący Instytutu Zarządzania Długiem Publicznym (IGCP) Joao Rato, za otrzymaną w ub.r. od MFW i UE pomoc kredytową Portugalia musiała zapłacić 1 mld euro z tytułu odsetek. _ Środki przekazane przez kredytodawców w 2012 r. miały średni czas spłaty 15 lat i 3-procentowy poziom odsetek. Rok wcześniej sięgały one 4 proc. _, dodał Joao Rato.

Szef IGCP przypomniał, że miniony rok był jednym z najgorszych dla portugalskiej gospodarki od blisko 40 lat. Odnotował rekordową recesję i spadek PKB Portugalii o 3,2 proc., najgorszy rezultat w tym kraju od 1975 r. Jak wynika z najnowszego raportu IGCP, w ub.r. Portugalia przeznaczyła rekordową kwotę 7 mld euro na obsługę swojego zadłużenia. Rok wcześniej wydatki te były o 1 mld mniejsze.

W zawartej w maju 2011 r. umowie kredytowej z MFW i UE Portugalia zobowiązała się do wdrożenia surowego programu oszczędnościowego i do ustabilizowania finansów publicznych. Ustalono, że całość otrzymywanej przez Lizbonę od 2011 do 2013 r. pomocy finansowej wynosić będzie 78 mld euro, z czego MFW wesprze Portugalię kredytem w wysokości 26 mld euro, a UE - 52 mld euro.

12 mld euro pożyczki zewnętrznej skierowane zostało na pomoc portugalskiemu sektorowi bankowemu.

W umowie kredytowej przewidziano, że co roku ze sfery publicznej zwalnianych będzie 1 proc. pracowników. Redukcje personelu objęły także armię i służbę zdrowia. W tym drugim sektorze zapowiedziano drastyczne oszczędności celem spłaty zadłużenia w wysokości 200 mln euro do 2012 r.

Jednym z warunków umowy kredytowej jest prywatyzacja kilkunastu spółek państwowych, wśród których są m.in. największe firmy energetyczne i transportowe Portugalii. Lizbona zobowiązała się również do obniżenia deficytu w 2014 r. do 4,5 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
On wie, jak zmniejszyć dług publiczny Profesor Piotr Gliński jest typowany na prezydenta Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Oto jego pomysły na uzdrowienie finansów publicznych w Polsce.
Mieszają uczniów z różnych roczników W rozpoczętym w czwartek roku szkolnym 2013-2014 kilkadziesiąt placówek oświatowych uruchomiło tzw. klasy mieszane.
Portugalia liczy zyski. Jest dużo lepiej Od stycznia do czerwca br. wpływy portugalskiego sektora turystycznego przekroczyły kwotę 3,7 mld euro, co oznacza wzrost o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)