Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
portugalia
26.11.2012 13:48

Portugalia: Hotelarze i restauratorzy skarżą rząd

Chodzi o wprowadzenie od przyszłego roku obowiązkowych faktur, na podstawie których konsumenci będą mieć prawo do 5-proc. zwrotu podatku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(avlxyz/CC/Flickr)

Właściciele portugalskich hoteli i restauracji zaskarżą do sądu rząd za dyskryminację branży. Chodzi o wprowadzenie od przyszłego roku obowiązkowych faktur, na podstawie których konsumenci będą mieć prawo do 5-proc. zwrotu podatku.

Pozew w imieniu sektora skieruje Portugalskie Stowarzyszenie Hotelarzy i Właścicieli Restauracji (AHRESP). Jak poinformował Jose Manuel Esteves, prezes AHRESP, najpóźniej do grudnia br. wpłynie do sądu w Lizbonie pozew ws. dyskryminacji środowiska hotelarzy i restauratorów.

W Portugalii zakłady gastronomiczne będą od stycznia przyszłego roku zobowiązane do wystawiania faktur przy każdej transakcji. Na ich podstawie konsumenci będą mieć prawo do 5-proc. zwrotu podatku od towarów i usług.

_ - Zdecydowaliśmy się wnieść sprawę do sądu w związku z dyskryminacją naszego środowiska. Sprzeciwiamy się nakładaniu na naszych przedsiębiorców kolejnych zobowiązań, przy jednoczesnym faworyzowaniu klientów zwolnieniami podatkowymi. Protestujemy też w związku ze złamaniem zasady równości, gdyż nie wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci nowym przepisem _ - dodał Esteves.

Obowiązek wystawiania faktur będą mieć też właściciele salonów piękności, zakładów fryzjerskich i warsztatów samochodowych. Według władz AHRESP przejawem dyskryminacji firm gastronomicznych jest też podwyższona o 10 proc. od stycznia br. stawka podatku na usługi gastronomiczne. Wynosi ona aktualnie 23 proc.

Esteves zapowiedział, że portugalscy hotelarze i restauratorzy, poza wytoczeniem procesu sądowego rządowi, zamierzają też rozpocząć akcję informacyjną wśród klientów.

_ - W naszym sektorze przyjęło się podawanie w jadłospisach ostatecznych wartości dań. Wezwaliśmy jednak nasze środowisko do podawania w menu obu wartości, zarówno z podatkiem, jak i bez niego. W ten sposób konsument będzie mógł zdać sobie sprawę jak bardzo okradany jest przez państwo _ - dodał szef AHRESP.

Czytaj więcej w Money.pl
Blisko dobę radzili nad podwyżką podatków Projekt budżetu przewiduje zwiększenie podatków i ograniczenie możliwości podwyżek cen energii elektrycznej.
Wysoki VAT rujnuje branżę gastronomiczną Portugalskie restauracje notują rekordowo niskie obroty. Winą za to obarczany jest premier, który na początku roku podniósł podatek VAT.
300 tysięcy osób nie dostało zwrotu podatku Zgodnie z portugalskim prawem urząd skarbowy, który do września nie odda nadwyżki podatkowej jest zobowiązany do spłaty zaległej kwoty z odsetkami.
Tagi: portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz