Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w portugalii
15.04.2013 10:46

Portugalia pod ścianą, ale znów będzie musiała zacisnąć pasa

Przedstawiciele Brukseli, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego wymuszają kolejne cięcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Trojka w drodze do Lizbony. Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego wspólnie z rządem Pedro Passosa Coelho, będą się zastanawiać nad nowymi cięciami. *

Na zdjęciu komisarz Unii Europejskiej do spraw finansowych Olli Rehn oraz szef EBC Mario Draghi.

Portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą część tegorocznego restrykcyjnego budżetu.Nieplanowana wcześniej wizyta trojki, to także efekt zeszłotygodniowej decyzji ministrów finansów państw strefy euro, którzy dali Irlandii i Portugalii dodatkowe siedem lat na spłacenie zaciągniętych pożyczek.

Delegacja pomoże rządowi znaleźć sposób na oszczędności, którymi skutkuje niedawna decyzja Trybunału Konstytucyjnego: brak zgody na zawieszenie 13-ek i 14-ek czy obniżenie niektórych świadczeń oznacza bowiem dziurę budżetową w wysokości ponad 1,3 mld euro.

Nieoficjalnie wiadomo, że portugalski premier zaproponował trojce między innymi stworzenie jednolitej listy płac dla sektora budżetowego, a także dostosowanie publicznego i prywatnego systemu emerytalnego i przepisów prawa pracy.

Szef rządu w Lizbonie zapowiedział także przyśpieszenie reform i cięć, zaplanowanych początkowo na przyszły rok. Jeszcze w tym roku premier chce w ten sposób zaoszczędzić kolejne 600 milionów euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia naciska na Portugalię. Tym razem... Komisja Europejska ma nadzieję, że po uchyleniu przez portugalski sąd konstytucyjny części ustawy budżetowej rząd w Lizbonie szybko przedstawi alternatywne propozycje oszczędności.
Premier obiecuje cięcia i zmiany w emeryturach Jeszcze w tym roku chce zaoszczędzić kolejne 600 milionów euro. Obietnice składa w piśmie, które wysłał m.in. do Komisji Europejskiej.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz