Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia pomoże zdywersyfikować dostawy gazu do Europy

0
Podziel się:

W sąsiedztwie portugalskiego portu w Sines powstaje jeden z największych terminali skroplonego gazu ziemnego.

Portugalia pomoże zdywersyfikować dostawy gazu do Europy
(KellyBoreson/iStockphoto)

W sąsiedztwie portugalskiego portu w Sines powstaje jeden z największych terminali skroplonego gazu ziemnego. Obiekt pozwoli zdywersyfikować dostawy tego surowca do Unii Europejskiej.

Według portugalskich mediów, prace nad rozbudową terminala skroplonego gazu ziemnego w Sines zostaną zakończone do czerwca 2012 r. Do tego czasu na terenie przylegającym do miejscowego portu powstanie trzeci zbiornik na gaz o średnicy 80 metrów.

_ - Sines od przyszłego roku stanie się jednym z największych miejsc odbioru i magazynowania skroplonego gazu ziemnego na terenie Unii Europejskiej. Dzięki tej inwestycji, uda nam się pokryć niemal całość krajowego zapotrzebowania na ten surowiec _ - poinformował Alvaro Pereira, portugalski minister gospodarki.

Zdaniem ministra Pereiry, realizowany w Sines projekt pozwoli też zdywersyfikować dostawy gazu ziemnego na Półwysep Iberyjski, dokąd surowiec dotychczas trafiał poprzez system algierskich gazociągów.

_ - Z uwagi na niestabilną sytuację polityczną w Afryce Północnej dostawy gazu ziemnego z tego kierunku były ostatnio zagrożone. Rozbudowa terminalu w Sines pozwoli nam uniezależnić się od algierskich dostaw. W przypadku nagłego odcięcia przesyłu gazu, Portugalia poprzez odbierany tankowcami głównie z Nigerii LNG może w ciągu 15 dni zapewnić sobie pokrycie całości krajowego zapotrzebowania _ - dodał Alvaro Pereira.

Inwestycja, której koszt szacowany jest na 200 mln euro, służy nie tylko zaspokojeniu krajowego popytu na gaz ziemny, z którego to paliwa korzysta już ponad 2 mln portugalskich odbiorców, ale także zwiększeniu jego eksportu. Według ekspertów, Portugalia, korzystająca w coraz większym stopniu z odnawialnych źródeł energii, może dzięki terminalowi w Sines stać się wkrótce ważnym dostawcą gazu do Europy.

Obecnie terminal w Sines, przy którego budowie pracuje od 2009 r. 300 pracowników, jest odpowiedzialny za pokrycie 54 proc. dostaw gazu ziemnego do portugalskich odbiorców. Docelowo obiekt będzie posiadał zdolności magazynowe o wielkości 390 mln metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego.

Czytaj więcej na temat dostaw gazu do Europy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t135927.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wreszcie;doczekamy;sie;dywersyfikacji;dostaw;gazu;ceny;spadna,26,0,799258.html) Ryszyła budowa gazoportu. Ceny spadną? Przez gazoport w Świnoujściu, ma przepływać nawet 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t94080.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;ukrainy;ujawnia;szczegoly;porozumienia;z;rosja,75,0,920651.html) Ukraina i Rosja zawarły układ? W sprawie cen Ukraina zmniejszy stawkę tranzytu rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej, a Rosja obniży cenę tego surowca dla ukraińskich odbiorców w sferze budżetowej - podał tygodnik _ Dzerkało Tyżnia _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t74600.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/turcja;wyslala;statek;badawczy;na;poszukiwania;gazu;u;wybrzezy;cypru,69,0,919109.html) Turcy rezygnują z eskorty wojskowej. Na razie Turecki statek badawczy Piri Reis wypłynął dziś przed południem z portu Urla pod Izmirem na poszukiwania gazu u wybrzeży Cypru.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)