Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Sanepid przejął dziesiątki tysięcy litrów oliwy

0
Podziel się:

Zarekwirowany towar był w większości przypadków wprowadzany na rynek w sposób nielegalny lub został zafałszowany przez producenta.

Portugalia: Sanepid przejął dziesiątki tysięcy litrów oliwy
(Monica Arellano-Ongpin/CC/Wikimedia)

Portugalski sanepid (ASAE) przejął w tym roku już 33,4 tysiąca litrów oliwy z oliwek. Zarekwirowany towar był w większości przypadków wprowadzany na rynek w sposób nielegalny lub został zafałszowany przez producenta.

Jak poinformował dyrektor sanepidu Francisco Lopes, głównym powodem, dla którego portugalskie władze sanitarno-epidemiologiczne przejmowały w tym roku oliwę z pierwszego tłoczenia był nielegalny wyrób. - _ Większość tej oliwy pochodziła z nielegalnych wytwórni. Niektóre z nich zajmowały się również fałszowaniem jej zawartości _ - ujawnił przedstawiciel ASAE.

Według sanepidu, który oszacował wartość przejętej w tym roku oliwy na 90 tys. euro, w zdecydowanej większości przypadków nielegalnie wytwarzany produkt nie stanowił zagrożenia dla zdrowia konsumentów.

_ - W blisko 30 proc. przypadków nasi inspektorzy stwierdzili, że producent oliwy z pierwszego tłoczenia umieszczał na jej opakowaniu nieprawdziwe informacje _ - dodał Lopes.

We wtorek Stowarzyszenie Konsumentów Deco ujawniło wyniki badań 25 najczęściej sprzedawanych marek oliwy z oliwek w portugalskich sieciach handlowych oraz placówkach handlu tradycyjnego. W przypadku pięciu z nich dopatrzono się fałszowania zawartości produktu.

_ - Cztery marki, takie jak Auchan, E, Grao Mestre i Naturfoods posiadały na swojej etykiecie nieprawdziwą informację, że są produktem extra virgin, podczas gdy ich składniki pozwalały je zaliczyć jedynie do kategorii virgin. Z kolei w przypadku marki Alfandagh badanie wykazało, że bazuje ona na olejach roślinnych, lecz takich, które nie pochodzą z oliwek _ - poinformowało w komunikacie Deco.

Próbki laboratoryjne z badania stowarzyszenia Deco przeanalizowane zostały już przez sanepid, który potwierdził zafałszowanie składu produktowego w trzech przypadkach. ASAE odmówił jednak podania nazwy marek przyłapanych na nieuczciwym procederze.

Czytaj więcej w Money.pl
Konina w magazynach właściciela Biedronki W dwóch magazynach grupy Jeronimo Martins w Portugalii sanepid zarekwirował lasagne wołowe, w których stwierdzono obecność koniny.
Tysiące Portugalczyków stracą pracę W przyszłym roku pracę może stracić nawet 15 tysięcy portugalskich urzędników. Rząd w Lizbonie realizuje bowiem program zwolnień na preferencyjnych warunkach.
Portugalscy lekarze zagrożeni? "To afront" Grupa portugalskich lekarzy, którzy przyjechali do Brazylii do pracy, otrzymała eskortę policji. Powodem jest rosnące niezadowolenie miejscowych medyków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)