Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia straciła 320 mln euro na dewaloryzacji złota

0
Podziel się:

Portugalia straciła w pierwszym kwartale tego roku 320 mln euro na dewaloryzacji złota. Wartość portugalskich rezerw tego metalu zmalała od stycznia do marca o blisko 2 proc.

Portugalia straciła 320 mln euro na dewaloryzacji złota
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Portugalia straciła w pierwszym kwartale tego roku 320 mln euro na dewaloryzacji złota. Wartość portugalskich rezerw tego metalu zmalała od stycznia do marca o blisko 2 proc.

Jak poinformował w komunikacie Bank Portugalii (BdP), wartość należących do tego kraju rezerw złota, szacowanych na 382 ton, zmalała o prawie 2 proc. w związku z sytuacją na światowych rynkach tego kruszca.

Na początku stycznia br. wartość znajdujących się pod opieką Banku Portugalii rezerw złota wynosiła 17 mld euro. Tymczasem po trzech miesiącach szacowane było ono już na niecałe 16,7 mld euro.

_ - Ilość należących do Portugalii rezerw złota pozostaje na niezmiennym poziomie od początku 2013 r. W pierwszym kwartale br. nie powiększono ich, ani nie uszczuplono _ - poinformował BdP.

Portugalia znajduje się w gronie 12. największych posiadaczy złota na świecie. Aktualna wartość tych rezerw odpowiada 21 proc. wartości pożyczki, jaką w 2011 r. udzielił Portugalii Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Unia Europejska.

W październiku ub.r. w opublikowanym studium Światowa Rada Złota (WGC) zasugerowała władzom Portugalii spłatę długu publicznego poprzez sprzedaż rezerw złota. Jak wyjaśnił wówczas minister finansów Vitor Gaspar, Portugalia nie zdecyduje się na takie rozwiązanie, gdyż unijne prawo zabrania bankom centralnym finansowania państwowego długu.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie spłacili kredytów za ponad 15 mld euro Wartość niespłaconych pożyczek bankowych przez portugalskie rodziny i podmioty gospodarcze osiągnęła w styczniu bieżącego roku rekordowy poziom blisko 15,5 mld euro.
Masowo przetapiają złoto. Rekordowy eksport Jak wynika z najnowszych danych Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie, zjawisko przetapiania złota na sztabki i sprzedaży za granicę sięgnęło nigdy wcześniej nienotowanego poziomu.
Odważna propozycja portugalskiego rządu Rząd Portugalii zaproponował saudyjskim spółkom złożenie ofert na prywatyzację: poczty, towarowych przewozów kolejowych i linii lotniczych TAP.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)