Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia: W ciągu roku przybyło 100 tys. bezrobotnych

0
Podziel się:

Kryzys gospodarczy w tym kraju doprowadził już do upadku wielu firm. Teraz ludzie nie mają gdzie pracować

Portugalia: W ciągu roku przybyło 100 tys. bezrobotnych
(freddie boy/CC/Flickr)

Obecnie jest ich 706 tysięcy, co stanowi niemal jedną dziesiątą wszystkich mieszkańców tego kraju. Połowę bezrobotnych stanowią ludzie w wieku od 15 do 34 lat.

Podczas gdy prognozy rządowe zapowiadały na koniec 2011 r. bezrobocie na poziomie 12,5 proc. w kraju liczącym 10 732 000 ludności (z czego w wieku aktywności zawodowej 5 587 000), okazało się ono nieco wyższe: wyniosło 12,7 proc. W roku 2008 było w Portugalii 7,6 proc. bezrobotnych, w 2009 r. - 9,5 proc., a w 2010 r. - 10,8 proc.

Ciężki kryzys gospodarczy, jaki przeżywa kraj, i głębokie cięcia oszczędnościowe, które były warunkiem uzyskania pomocy finansowej UE i MFW, doprowadziły do upadku wielu przedsiębiorstw, co zgodnie podkreślają w związku z komunikatem INE portugalskie portale internetowe.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Portugalia zajmuje pod względem wysokości bezrobocia trzecie miejsce po Hiszpanii i Irlandii wśród krajów tej organizacji. W 2011 r. portugalski PKB zmalał o 1,5 proc., a w roku bieżącym - według przewidywań rządu konserwatystów - spadnie o 3 proc.

Więcej o kryzysie w Portugalii czytaj w Money.pl
Jest kryzys. Żadnego śledzika, pracować! W Portugalii ostatki obchodzone są wyjątkowo hucznie. W tym roku rząd postanowił, że ważniejszy jest budżet kraju.
Zaskakujące skutki kryzysu w Portugalii Z powodu recesji sprzedaż pieczywa spadła o jedną czwartą.
Przez kryzys kościoły czynne tylko w niedzielę Diecezje w Portugalii decydują się na zamykanie kościołów w ciągu tygodnia z uwagi na brak środków finansowych do ich obsługi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)