Notowania

portugalia
08.11.2013 17:20

Portugalia zyska inwestycje o wartości 200 mln euro

Zdaniem prezesa firmy REN, która jest inwestorem, pomimo nieznacznych opóźnień portugalska firma wykona zaplanowane na ten rok inwestycje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(danpeters/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

REN, największy operator energetycznych sieci przesyłu w Portugalii, wyda do końca tego roku na inwestycje 200 mln euro. Większość tegorocznych środków trafi na przedsięwzięcia realizowane na Półwyspie Iberyjskim oraz w Afryce.

Jak poinformował prezes REN Rui Cartaxo, w najbliższych latach portugalska spółka będzie przeznaczać znaczącą część środków na operacje w Ameryce Południowej. Od 2014 r. prowadzone będą one w Chile, Kolumbii i Peru.

W przyszłym roku REN rozpocznie też budowę trzeciej linii przesyłu gazu ziemnego łączącej Portugalię z Hiszpanią. Koszt przedsięwzięcia oceniany jest na blisko 300 mln euro.

Kierownictwo REN poinformowało, że pomiędzy styczniem a wrześniem br. realizowane przedsięwzięcia kosztowały firmę ponad 110 mln euro, czyli o 10 mln euro mniej niż w takim samym okresie ub.r. Władze portugalskiej spółki ujawniły, że 90 mln euro skierowanych zostało na inwestycje w infrastrukturę do przesyłu prądu, zaś 20 mln euro na sieć gazową.

Zdaniem prezesa REN pomimo nieznacznych opóźnień portugalska firma wykona zaplanowane na ten rok inwestycje, opiewające na łączną kwotę 200 mln euro.

W ciągu trzech kwartałów br. REN wygenerował zysk na poziomie 89,3 mln euro, czyli o 9,1 procent mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Do słabszego wyniku firmy przyczyniła się wprowadzona w tym roku podwyżka pensji na jej kierowniczych stanowiskach.

Od stycznia do września br. nieznacznie, o 0,2 proc., zwiększył się wynik Ebitda spółki REN. Osiągnął on poziom 387,4 mln euro. Z kolei koszty operacyjne, które wyniosły 78 mln euro, były mniejsze o 3 mln euro.

REN jest jedną z najbardziej zadłużonych firm portugalskiego sektora energetycznego. Jej dług pod koniec września br. szacowany było na 2,47 mld euro, o 2,1 proc. mniej niż przed rokiem.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: portugalia, inwestycje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz