Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalskie kościoły czynne tylko w niedziele i święta. Przez kryzys

0
Podziel się:

Diecezje w Portugalii decydują się na zamykanie kościołów w ciągu tygodnia z uwagi na brak środków finansowych do ich obsługi.

Portugalskie kościoły czynne tylko w niedziele i święta. Przez kryzys
(freddie boy/CC/Flickr)

Diecezje w Portugalii decydują się na zamykanie kościołów w ciągu tygodnia z uwagi na brak środków finansowych do ich obsługi. Dodatkowo ponad tysiąc świątyń wymaga pilnego remontu - pisze dziennik _ Correio da Manha _.

Kilka diecezji wydało na początku roku instrukcje dla proboszczów, by zamykali budynki kościołów w ciągu tygodnia. Wytyczne dotyczą szczególnie zadłużonych parafii. Ocenia się, że kilkadziesiąt z nich dostosowało się już do sugestii biskupów i otwiera świątynie tylko w niedziele i święta.

_ - Kryzys zrobił swoje. Obecne wydatki na obsługę świątyń są zdecydowanie wyższe niż pod koniec ostatniej dekady. Jesteśmy w stanie więcej oszczędzić tylko poprzez ograniczenie liczby tygodniowych mszy świętych, redukcję wydatków na elektryczność, świece oraz sprzątanie _ - przyznał ksiądz Jose Paulo Abreu, wikariusz generalny diecezji w Bradze.

To, że kryzys odbija się na funkcjonowaniu Kościoła, potwierdzają także przedstawiciele innych diecezji. Według ks. Joaquima Rebelo, wikariusza generalnego z Lamego w północnej Portugalii, w najbliższych latach powszechniejsze będzie zamykanie świątyń ze względów finansowych, a także z powodu wyludnienia portugalskiej prowincji.

_ - W wielu wioskach naszej diecezji jest kościół lub kaplica, ale brakuje wiernych, gdyż masowo wyjeżdżają oni do miast. Ci, którzy pozostali, nie mają wystarczających środków, aby pokryć koszty obsługi funkcjonowania kościołów _ - wskazał ks. Rebelo.

Według szacunków _ Correio da Manha _, dzięki datkom z tacy oraz opłatom za śluby, chrzty i pogrzeby portugalski Kościół katolicki zarabia w ciągu roku około 10 mln euro. Tymczasem roczne wydatki na utrzymanie świątyń w tym kraju przekraczają 20 mln euro.

Największym obciążeniem dla budżetów portugalskich parafii jest mnogość zabytkowych budynków sakralnych wymagających pilnej modernizacji. _ - Z uwagi na brak funduszy wezwaliśmy w tym roku proboszczów do realizacji tylko najważniejszych remontów, głównie naprawy dachów _ - podkreślił wikariusz generalny diecezji w Bradze.

W Portugalii, zamieszkałej przez około 10,5 mln obywateli, 88 proc. ludności stanowią katolicy. Mieszkają oni na terenie 4,4 tys. parafii. W całym kraju jest około 15 tys. obiektów sakralnych należących do Kościoła katolickiego.

O kryzysie w Portugalii czytaj w Money.pl
Zadłużony kraj rozdaje mieszkania za darmo Rozdawanie ziemi i domów przez gminy rozpowszechnia się głównie w regionach północnej i południowej Portugalii.
Jaka jest prawda o strajkach w Portugalii? Zdaniem władz, udział pracowników w proteście był znacznie mniejszy niż twierdzą związkowcy.
Kościół likwiduje święta. Dla gospodarki Kościół katolicki w Portugalii zgodził się na wykreślenie z kalendarza na 2012 r. dwóch świąt religijnych przypadających w dni robocze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)