Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Postulat Klausa spełniony - podpisze Traktat?

0
Podziel się

Przywódcy Unii zgodzili się wyłączyć Czechy z obowiązywanie Karty Praw Podstawowych.

Postulat Klausa spełniony - podpisze Traktat?
(ec.europa.eu)
bEhqAyTF

Przywódcy Unii zgodzili się wyłączyć Czechy z obowiązywanie Karty Praw Podstawowych. Nic już nie stoi na przeszkodzie ratyfikacji dokumentu.

_ - Vaclav Klaus jest zadowolony z tekstu. Został poinformowany o wszystkich modyfikacjach i nie ma z tym żadnego problemu _ - przekazał dziennikarzom szef rządu w Pradze.

Fischer dodał, że gdy tylko czeski Trybunał Konstytucyjny wyda zgodę na ratyfikację porozumienia, w Czechach nic już nie będzie stanowiło przeszkody dla podpisania unijnego traktatu.

bEhqAyTH

_ - Potrafiliśmy wypełnić nasze zobowiązanie, przyjęte jeszcze w czasie naszego przewodnictwa na czerwcowej Radzie UE, że Republika Czeska będzie ratyfikować porozumienie w taki sposób, aby mogło wejść w życie do końca tego roku _ - powiedział.

Według czeskiego premiera, Czechy będą mogły teraz uzyskać wyłączenie z Karty Praw Podstawowych, które już wcześniej wynegocjowały Polska i Wielka Brytania._ - Uważam to za dobry rezultat _ - podkreślał szef kancelarii Klausa Jirzi Weigl. Jego zdaniem postulat prezydenta został spełniony, a sam Klaus nie będzie już stawiał żadnych warunków.

Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt zaznaczył, że czeski opt-out nie będzie miał żadnego prawnego wpływu na kraje sąsiadujące z Czechami. Szef rządu w Sztokholmie dodał, że Vaclav Klaus ma teraz wolną drogę do podpisania traktatu.

Obawy w sprawie czeskiego opt-outu wyrażała przede wszystkim Słowacja, która bała się, że zostanie poszkodowana w jego wyniku. Prezydent Klaus domagał się bowiem derogacji głównie z powodu dekretów Benesza z 1945 roku, na mocy których wysiedlono z Czechosłowacji Niemców sudeckich, a będących również zapisem prawa słowackiego.

bEhqAyTN
bEhqAyUi
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)