Notowania

ukraina
28.11.2013 17:30

Poznań demonstruje poparcie dla Ukrainy

Kilkudziesięciu studentów z Ukrainy protestowało po południu na Placu Wolności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Demonstracja w Kijowie

Kilkudziesięciu studentów z Ukrainy protestowało po południu na Placu Wolności przeciwko decyzji ukraińskich władz o zawieszeniu rozmów o stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską.

Manifestacja została zwołana spontanicznie za pośrednictwem portali społecznościowych. _ Spotykając się tutaj chcemy dołączyć do akcji w innych miastach. Chcemy wyrazić swoją solidarność z naszymi rodakami, którzy są na Majdanie. W Poznaniu mieszka wiele osób pochodzenia ukraińskiego. Wspieramy rewolucję, która odbywa się w Kijowie, ale nie możemy tam być, więc postanowiliśmy spontanicznie spotkać się, aby wesprzeć naszych rodaków _ - powiedziała dziennikarzom jedna z organizatorek manifestacji Regina Drygiel, studenta stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Rząd Ukrainy wydał w ubiegły czwartek, na niecały tydzień przed planowanym podpisaniem dokumentów na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, wydał rozporządzenie o wstrzymaniu przygotowań do stowarzyszenia z UE.

Wyjaśniając powody decyzji o wstrzymaniu procesu stowarzyszenia z UE władze Ukrainy stwierdziły, że Unia nie zaproponowała stronie ukraińskiej wystarczającego zadośćuczynienia za straty, które Ukraina poniosłaby w związku z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją, sprzeciwiającą się zbliżeniu Kijowa z Brukselą. W odpowiedzi na decyzję władz na Ukrainie rozpoczęły się pod koniec tygodnia masowe demonstracje zwolenników integracji europejskiej. Zdaniem manifestujących w Poznaniu podpisanie umowy stowarzyszeniowej pozwoli Ukrainie usamodzielnić się i wskazać kierunek rozwoju państwa.

_ Ukraina powinna wejść do Unii, chociażby dlatego, żeby nie być tak zależną od Rosji. To jedyne wyjście, jeśli chcemy się rozwijać jako państwo. Młode pokolenie chce wejścia do Unii Europejskiej, a właśnie to młode pokolenie jest naszą przyszłością _ - powiedziała Anna Hryniuk, tłumaczka przysięgła języka ukraińskiego mieszkająca w Poznaniu.

Studenci przygotowali transparenty - _ EuropEUkraine _, _ Ukraina chce Europy _, _ Europa dla Ukrainy _. Odśpiewali również hymn narodowy i wznosili hasła _ Ukraina do Europy _. Manifestacja mogła nie dojść do skutku, ponieważ zgromadzenie nie zostało zgłoszone do Urzędu Miasta trzy dni przed datą jego odbycia.

_ Chcę poinformować, że niestety zgodnie z obowiązującymi przepisami to zgromadzenie jest nielegalne i będziemy musieli powiadomić o tym zdarzeniu sąd i to on zdecyduje czy spotkanie odbyło się zgodnie z planem _ - powiedział do organizatorów Rafał Stefański z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz