Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pożyczka dla MFW "zgodna z interesem Polski"

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy to najbardziej wiarygodny kredytobiorca na świecie - podkreśla minister finansów.

Pożyczka dla MFW "zgodna z interesem Polski"
(kprm.gov.pl)

Kwota pożyczki, którą Polska przekaże Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu na walkę z kryzysem w strefie euro, będzie znana do końca tygodnia. Najpierw uzgodnić muszą to wspólnie Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski, z którego rezerw będzie pochodzić pożyczka. Wcześniej padała kwota 6 miliardów euro. Jacek Rostowski przedstawił tez polskie postulaty do paktu fiskalnego.

Aktualizacja: 16.31

Szef resortu finansów Jacek Rostowski powiedział w Brukseli, że NBP na razie analizuje wszystkie możliwe rozwiązania. Bronił też decyzji Polski w tej sprawie. Tłumaczył, że byłoby to przesunięcie naszych rezerw z obligacji amerykańskich czy niemieckich do gotowości udzielenia pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, który jest najbardziej wiarygodnym kredytobiorcą na świecie.

- _ Warto także pamiętać, że gdyby Polska kiedyś miała problemy na skutek kryzysu w strefie euro, to wtedy automatycznie wypadłaby z kręgu tych krajów, które miałyby MFW zasilać. Uważam wobec tego, że taka gotowość wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest bezpieczna i jak najbardziej zgodna z interesami, nie tylko ekonomicznymi, ale także strategicznymi Polski _- mówi Rostowski.

Wczoraj podczas telekonferencji unijnych ministrów finansów kraje strefy euro zobowiązały się przekazać MFW 150 miliardów euro. Kraje objęte międzynarodową pomocą bądź spłacające wcześniejsze pożyczki - takie jak Węgry, Rumunia oraz Portugalia, Irlandia i Grecja - nie dołożą się do pomocy.

Z państw spoza eurolandu oprócz Polski wstępną gotowość wyraziły także Dania, Szwecja i Czechy. Nie udało się jednak zebrać wcześniej deklarowanych 200 miliardów euro, czyli kwoty, którą uzgodnili na ostatnim szczycie unijni przywódcy, bo żadnej oferty nie złożyła Wielka Brytania. Londyn ma to zrobić na początku przyszłego roku. Oczekuje się, że brytyjskie wsparcie ma wynieść 30 miliardów euro.

Jednocześnie polski minister finansów przedstawił tez polskie postulaty odnośnie paktu fiskalnego. Polska chce, by z umowy zniknął zapis o szczytach Eurolandu oraz by w posiedzeniach eurogrupy uczestniczyli ministrowie finansów spoza euro. Będzie też zabiegać o doprecyzowanie mandatu EBC - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Dzisiaj w Brukseli ma miejsce pierwsze posiedzenie grupy roboczej w sprawie umowy międzyrządowej _ Międzynarodowe porozumienie na rzecz wzmocnionej unii gospodarczej _, tzw. paktu fiskalnego. Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej mają być wdrożone umową międzyrządową _ 17 _ oraz chętnych państw spoza strefy euro, które ostatecznie zdecydują się na jej podpisanie. Celem jest podpisanie paktu przez zainteresowane kraje do marca.

Polska, jak powiedział dziennikarzom Rostowski, choć chce wejść do paktu, to nie planuje przed wejściem do euro przyjęcia nowych, zawartych w pakcie zasad fiskalnych (np. nowej konstytucyjnej reguły wydatkowej).

Zdaniem Rostowskiego przygotowany przez prawników Rady Europejskiej projekt paktu idzie w dobrym kierunku, a _ sukcesem Polski jest, że cała 26 państw UE (czyli wszystkie z wyjątkiem Wielkiej Brytanii ) będzie w ten projekt zaangażowanych _.

Niemniej Polska ma dwa główne postulaty na negocjacje. - _ Chcemy zapisać zasadę uczestnictwa bez głosowania w sprawach strefy euro, bo uważamy, że jeżeli strefa euro ma naprawdę głęboko się integrować, a uważamy, że bez takiej głębokiej integracji dalej będzie jej w nieustający sposób groził rozpad, to musi to się odbyć bez tworzenia podziałów. I uważamy, że najbardziej adekwatny, najlepszy mechanizm, to jest zasada uczestnictwa bez głosowania w sprawach strefy euro _ - stwierdził Rostowski.

Wyjaśnił też, że w praktyce miałoby to oznaczać, iż _ wszyscy ministrowie finansów byliby obecni na każdej eurogrupie, bo każda eurogrupa dyskutuje sprawy strefy euro, ale tylko członkowie samej strefy by głosowali _. Podobnie Polska chce, by nie było _ oddzielnych szczytów strefy euro _, natomiast sprawy strefy euro byłyby dyskutowane na Radach Europejskich, czyli posiedzeniach przywódców państw UE, na których w sprawach euro także głosowaliby tylko członkowie _ 17 _. Obecny projekt paktu fiskalnego zakłada, że do szczytu przywódców strefy euro miałoby dochodzić przynajmniej dwa razy w roku.

Drugi element, który Polska chce poruszać podczas negocjacji to kwestia mandatu Europejskiego Banku Centralnego. Polska jest w grupie państw od dawna opowiadających się za możliwościami większych interwencji EBC na rynku obligacji, jak odpowiedź na kryzys zadłużenia w Eurolandzie. - _ My uważamy, że obecne traktaty pozwalają na te działania. Ale skoro wiele razy słyszeliśmy, że nie pozwalają na te działanie, o którym my mówimy, że tak ewidentnie sensowne, to zmieńmy te traktaty _ - powiedział Rostowski.

Na bardziej aktywną rolę EBC w skupowaniu obligacji zagrożonych państw euro nie zgadzają się Niemcy, argumentują, że jest to działanie sprzeczne z traktatem UE.

Rostowski przyznał, że traktat międzyrządowy, jakim ma być nowy pakt fiskalny, nie może służyć do zmiany traktatu UE. - _ Ale z drugiej strony może wystarczyłoby wyjaśnienie obecnych traktatów, które według nas nie potrzebują zmiany _ - powiedział. Zdaniem Rostowskiego, gdyby w negocjacjach okazało się, że niektóre kraje członkowskie będą się upierały, _ to powinniśmy się przynajmniej zgodzić, że w przyszłości ten mandat EBC byśmy zmienili _.

Rostowski przyznał, że nawet jeśli Polsce nie uda się wszystkiego uzyskać w negocjacjach nad paktem fiskalnym, _ to bardzo ważne jest już samo uczestnictwo w ustalaniu instytucji, a tak naprawdę można powiedzieć konstytucji strefy euro, do której przecież kiedyś przystąpimy _.

Kilka godzin wcześniej minister poinformował, że Polska nie planuje wcześniejszego, przed wejściem do euro, przyjęcia nowych zasad fiskalnych z paktu. Taką możliwość daje projekt dokumentu, zakładający w ostatnim artykule, że kraje spoza strefy euro, będą musiały respektować jej zasady z dniem wejścia do strefy euro, chyba że same zdecydują się na to wcześniej.

_ Na obecnym etapie analiz i negocjacji uważamy, że nasze krajowe reguły są bardziej elastyczne i lepiej dostosowane do naszych własnych potrzeb. Wobec tego na obecnym etapie nie przewidujemy wcześniejszego przystąpienia do tej części paktu, nim Polska przystąpi, ewentualnie kiedyś, do samej strefy euro. Ale nasze stanowisko może ewoluować w kontekście postępujących negocjacji _ - powiedział.

Czytaj więcej na temat pożyczki dla MFW w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t130660.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozyczka;dla;mfw;pis;chce;debaty,84,0,993876.html) PiS boi się dewaluacji złotego. Przez MFW Mariusz Błaszczak wrócił się z prośbą o uzupełnienie porządku obrad rozpoczynającego się jutro posiedzenia Izby.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t40512.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pozyczka;dla;mfw;brakuje;200;miliardow,198,0,993478.html) Brakuje 200 miliardów na ratowanie strefy euro Nadal nie udało się zebrać wymaganej kwoty, a już pierwsze państwa zaczynają się wycofywać z wcześniejszych deklaracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pozyczka;nbp;dla;mfw;ciagle;niepewna,75,0,989259.html) Belka pożyczy miliardy, jeśli dostanie ten list Prezes NBP oznajmił, że na razie bank centralny czeka na informacje z Brukseli co do wysokości pożyczek i zasad ich udzielania.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)