Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praca w Niemczech wcale nie jest taka popularna

0
Podziel się:

Liczba imigrantów wzrosła w 2011 r. o 79 tys. - podał Instytut Badań Rynku Pracy w Norymberdze. Czy to dużo?

Praca w Niemczech wcale nie jest taka popularna
(Andres Rodriguez/Dreamstime)

Otwarcie rok temu rynku pracy dla Polaków i obywateli innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej nie spowodowało masowego napływu imigrantów do Niemiec. Ich liczba wzrosła w 2011 r. o 79 tys. - podał Instytut Badań Rynku Pracy (IAB) w Norymberdze.

_ Umiarkowany wzrost _ liczby pracowników - wbrew wcześniejszym ostrzeżeniom o groźbie przyjazdu kilkuset tysięcy chętnych do pracy - wynika zdaniem IAB z barier językowych oraz różnic w systemach kształcenia.

Obywatele Polski, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Słowenii, Czech i Węgier mogą od 1 maja 2011 roku pracować bez ograniczeń w Niemczech. Niemcy otworzyły swój rynek dopiero siedem lat po wstąpieniu tych krajów do UE.
Jak dodała przedstawicielka ambasady Niemiec Ulrike Geith, na mniejsze zainteresowanie wyjazdem do Niemiec miały też wpływ dobra sytuacja gospodarcza Polski oraz malejące różnice w wynagrodzeniu między Polską a Niemcami. W dodatku wielu poszukiwanych w Niemczech specjalistów mogło już wcześniej uzyskać pozwolenie na pracę.

Szefowa referatu ds. polityki społecznej i zatrudnienia ambasady zwróciła uwagę na fakt, że wielu przebywających już w Niemczech Polaków zalegalizowało po otwarciu rynku pracy swój pobyt i zatrudnienie. Według niej Polacy stanowią 65 procent wszystkich pracowników, którzy przyjechali do Niemiec z ośmiu krajów. Statystyki nie obejmują natomiast osób, które mieszkają po stronie polskiej i tylko dojeżdżają do pracy w Niemczech.

Opublikowany w połowie tygodnia raport polskiego Instytutu Spraw Publicznych (ISP) potwierdza dane przekazywane przez instytucje niemieckie. _ - Polacy nie ruszyli falą za zachodnią granicę, a niemieccy pracodawcy nadal poszukują specjalistów i wysoko wykwalifikowanej siły roboczej _ - powiedziała Agnieszka Łada, współautorka raportu.

Pracownicy podejmowali najczęściej pracę w wysoko uprzemysłowionych krajach związkowych południowych i zachodnich Niemiec - Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Nadrenii Północnej-Westfalii. Wśród branż dużym zainteresowaniem cieszyły się między innymi budownictwo i gastronomia.

IAB ocenił skutki zniesienia dostępu do niemieckiego rynku pracy bardzo pozytywnie. _ - Integracja nowych pracowników udała się _ - czytamy w oświadczeniu instytutu z Norymbergi.

Ich praca miała pozytywny skutek dla niemieckiej gospodarki - dodają naukowcy z IAB. Zdaniem IAB stosunkowo niewiele zyskały natomiast na otwarciu rynku pracy graniczące z Polską landy w Niemczech Wschodnich.

ISP zwraca uwagę na napływ Polaków na opuszczone przez Niemców tereny przygraniczne. _ - Polacy prowadzą tam działalność gospodarczą i nabywają nieruchomości, a część włącza się w życie lokalnej społeczności _ - czytamy w publikacji ISP.

Czytaj więcej o sytuacji w Niemczech:
Niemcy: Bez dyskusji o pakcie fiskalnym Opozycyjna SPD krytykuje stanowisko Merkel jako prowokowanie Francji.
"Oszukują wręcz z przestępczą energią" W sześciu miastach Niemiec powstają biura doradcze dla pracowników ze wschodnioeuropejskich państw UE
Chcą kontroli Grecji. Ale nie mają konkretów Propozycja wzmocnienia kontroli budżetu Grecji to tylko jeden z omawianych przez eurogrupę pomysłów, a dyskusja odbywa się raczej na poziomie abstrakcji niż konkretów - poinformował rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Kotthaus.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)