Notowania

prasa w usa
14.01.2012 13:25

Prasa w USA: Europa powinna zmienić kurs

Według New York Times, wczorajsza decyzja S&P powinna przypomnieć liderom europejskim, że strategia polegająca na oszczędnościach nie sprawdza się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po obniżeniu przez agencję Standard&Poor's ratingów dziewięciu krajów strefy euro, pole manewru dla UE zmniejszyło się - pisze w komentarzach prasa amerykańska. _ New York Times _ uważa, że Europa powinna _ zmienić kurs _.

Na zdjęciu protest lewicowego _ Front de Gauche _ pod paryską siedzibą agencji Standard&Poor's

_ Wall Street Journal _ zauważa w komentarzu redakcyjnym, że decyzja S&P _ najsilniej odbije się na polityce, zwłaszcza na szansach wyborczych Nicolasa Sarkozy'ego _, prezydenta Francji, która utraciła w wyniku decyzji S&P najwyższy rating AAA.

_ Zmiany w ratingu nie mówią światu czy rynkom niczego nowego. S&P raczej podąża za rynkiem, niż go prowadzi _ - dodaje dziennik. Przypomina, że na swych łamach od dawna opowiadał się za zmniejszeniem wagi agencji ratingowych.

Jednocześnie - wskazuje _ WSJ _ - decyzja S&P _ odzwierciedla fakt, że działania Europy w celu uratowania euro nie powstrzymały zarazy, a ją rozprzestrzeniły _. UE bowiem _ zareagowała na kryzys zadłużenia poprzez gwarantowanie pożyczek przez kraje silniejsze - słabszym. Te pożyczki nie zażegnały jednak kryzysu, a poprzez gwarancje sprawiły, że względnie silne kraje stały się zagrożone przez słabsze _ - ocenia dziennik. Jak podsumowuje, po decyzji S&P _ pole manewru dla UE się zmniejszyło _.

Zdaniem _ New York Times _, decyzja S&P powinna _ przypomnieć liderom europejskim, że ich strategia gospodarcza, oparta przede wszystkim na oszczędnościach, się nie sprawdza _.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/151/m84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strefa;euro;zrobi;wszystko;by;utrzymac;rating;efsf,79,0,1007183.html) *Będą kolejne cięcia ratingów? Są obawy * Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zapewnił, że kraje wnoszące gwarancje do EFSF zrobią wszystko, by utrzymać potrójne rating. Nawet technokratyczny rząd Włoch mówi, że złudzeniem jest wiara, iż kryzys może być przezwyciężony tylko poprzez cięcia budżetowe _, a Grecja _ niemal nie może już oszczędzać bardziej _ - uważa dziennik.

Apeluje: _ Czas na zmianę kursu. Grecja i jej słabi sąsiedzi potrzebują silniejszych gospodarek europejskich, jak Niemcy, po to, by zacząć wydawać więcej i pomóc w pobudzeniu swego eksportu _. Zdaniem dziennika, nie jest obecnie pewne, jaka kombinacja działań pomoże Europie, ale na pewno _ pełna determinacji obsesja na punkcie oszczędności _ jedynie pogłębi kryzys.

W osobnym artykule w dzisiejszym wydaniu _ NYT _ ocenia, że obniżenie ratingów może mieć _ bardziej symboliczny niż istotny wpływ na sytuację finansową _. Niemniej, unaocznia, że Europa, wchodząca w trzeci rok kryzysu zadłużenia _ nie ma jasnych rozwiązań _.

Wczoraj agencja S&P obniżyła ratingi dziewięciu krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii, które utraciły najwyższy rating AAA (do AA+). O dwa stopnie obcięty został rating Włoch (do BBB+); Portugalia i Cypr zostały zdegradowane do poziomu spekulacyjnego.

Agencja utrzymała natomiast na maksymalnym poziomie rating Niemiec i uznała, że perspektywa tego kraju jest stabilna. Poza Niemcami najwyższy rating mają: Finlandia, Holandia i Luksemburg.

S&P poinformował też o negatywnej perspektywie dla wszystkich krajów strefy euro poza Niemcami i Słowacją, co może oznaczać kolejne obniżki ratingów w obecnym roku i roku 2013. Grecja już wcześniej miała negatywną perspektywę.

O obniżkach ratingów czytaj w Money.pl
Kurs dolara wystrzelił. S&P uderza we Francję i Włochy Kurs euro w stosunku do dolara jest już najniższy od 16 miesięcy. Zobacz, co za tym stoi.
Stracili najwyższy rating. Jest potwierdzenie Notowania Francji obniżyła agencja ratingowa Standard and Poor's. Informacja została potwierdzona przez francuskie źródła rządowe.
Kolejna agencja obniża im rating. Śmieciowy Agencja Fitch uzasadniła swą decyzję impasem w sprawie pomocy finansowej.
Tagi: prasa w usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz