Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory we francji
05.10.2013 08:52

Prawica we Francji chce walczyć z przybyszami

Partia zapewnia elektorat, że wielu przestępców, złodziei samochodów i bandytów przyjeżdża z Francji tylko po to, by popełniać swe występki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ell brown/CC/Flickr)

Jutro w Genewie wybory kantonalne. Radykalna prawica postawiła na walkę z przybyszami z Francji, tym zagranicznym motłochem, który odbiera pracę mieszkańcom Genewy i przyjeżdża, by popełniać przestępstwa - pisze francuski tygodnik Le Point.

Aby wyeliminować wykroczenia, wysokie podatki, a nawet zbyt duże korki na drogach wystarczy zagłosować na Genewski Ruch Obywatelski (Mouvement citoyen genevois - MCG). To założona w 2005 roku partia, która _ nigdy nie zawracała sobie głowy opracowaniem skomplikowanego programu _ - dodaje tygodnik.

Proste hasła wymierzone w cudzoziemców w ogóle oraz tzw. frontaliers, czyli mieszkających w pobliżu granicy Francuzów przyjeżdżających do Genewy do pracy, zdają się wystarczyć do odniesienia relatywnego sukcesu wyborczego w kantonie. W 2009 roku MCG zdobył prawie 15 proc. głosów i 17 miejsc w kantonalnym parlamencie.

W tegorocznej kampanii wyborczej szef MCG Eric Stauffer _ przeszedł sam siebie w zabójczych sloganach _ - pisze _ Le Point _. _ Frontaliers, swoich chłopców do bicia, nazywa "epidemią" i "zarazą" _ - dodaje.

_ - Nie tylko kradną pracę obywatelom Genewy, ale na domiar złego "ich samochody zapychają drogi i psują wygodne życie" _ autochtonów - ciągnie dalej tygodnik.

_ Le Citoyen _, gazeta wydawana przez MCG zapewnia elektorat, że _ wielu przestępców, złodziei samochodów i bandytów przyjeżdża z Francji tylko po to, by popełniać swe występki _.

Inna skrajnie prawicowa szwajcarska partia, _ nazwana osobliwie Demokratyczną Unią Centrum (Union democratique du centre - UDC), przypomina, że 92 proc. osób przetrzymywanych w więzieniu Champ-Dollon w Genewie pochodzi z zagranicy _ - kontynuuje _ Le Point _.

Nawet szef genewskich socjalistów Romain de Sainte-Marie powiedział, że _ żałuje, iż bezwizowy ruch między UE a Szwajcarią dostarczył konkurencji _ pracującym obywatelom Genewy - pisze tygodnik i zastanawia się, czy poglądy ultraprawicy zaczynają być zaraźliwe.

_ Owszem, Genewa cierpi z powodu wyższej stopy bezrobocia niż reszta Szwajcarii: 5,4 proc. wobec 3 proc. w reszcie kraju _ - przypomina na zakończenie francuski tygodnik.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wybory we francji, prawica we francji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz