Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo unijne do zmiany? "Status quo nie da się utrzymać"

0
Podziel się:

- UE doszła do sytuacji, kiedy uregulowania traktatowe nie odpowiadają aktualnym potrzebom, co wymusza prawniczą ekwilibrystykę - uważa brytyjski minister finansów.

Prawo unijne do zmiany? "Status quo nie da się utrzymać"
(Mholland/CC/Wikipedia)

Dalsza integracja strefy euro wymaga zmian traktatowych. Reformy są niezbędne, jeśli gospodarka UE ma być konkurencyjna, a prawa krajów UE, którzy chcą pozostać poza eurostrefą muszą być chronione - powiedział dziś brytyjski minister finansów George Osborne (na zdjęciu).

_ - UE doszła do sytuacji, kiedy uregulowania traktatowe nie odpowiadają aktualnym potrzebom, co wymusza prawniczą ekwilibrystykę _ - powiedział w Londynie w przemówieniu otwierającym dwudniową międzynarodową konferencję think tanku Open Europe i inicjatywy Fresh Start na temat reform UE.

Według niego _ unijne traktaty nie przewidywały obecnego zakresu integracji, nie były wymyślone w celu ratowania rządów ani banków w tarapatach finansowych _. Traktatowe zmiany muszą nie tylko odpowiadać aktualnym potrzebom, ale także chronić prawa i interesy państw takich jak Wielka Brytania, które nie chcą integrować się w zakresie polityki fiskalnej i monetarnej.

Tylko w ten sposób uda się uniknąć sytuacji, w której członkowie eurostrefy korzystając z połączonej siły głosów lub w drodze prywatnych ustaleń zmienią zasady UE, wprowadzając rozwiązania prawne obowiązujące wszystkich - także kraje poza eurostrefą - sądzi Osborne.

W tym kontekście wspomniał o proponowanych rozwiązaniach uznawanych za szkodliwe dla londyńskiego City, m. in. podatku od transakcji finansowych (FTT), wprowadzeniu limitów premii bankowych, uregulowaniach odnoszących się do banków clearingowych.

_ - Londyn, jako centrum finansowe, konkuruje z Nowym Jorkiem i Hongkongiem, a nie z Paryżem czy Frankfurtem. Szkoda wyrządzona City wbrew temu, o czym przekonanych jest wielu ludzi, zaszkodziłaby nie tylko Wielkiej Brytanii, ale całej UE _ - zaznaczył.

Osborne jest przekonany o istnieniu wyraźnego związku między koniecznością reform gospodarczych w UE, a polityczną i prawną legitymizacją tej organizacji.

_ - UE stoi przed wyborem: reformy lub uwiąd. Status quo skazuje obywateli Europy na kontynuację kryzysu i na schyłek _ - zaznaczył minister.

Wśród przejawów słabnącej roli Europy w świecie wskazał on na zmniejszenie o blisko połowę w ostatnim dziesięcioleciu liczby wniosków patentowych z UE, wysokie bezrobocie wśród młodzieży, sięgające 25 proc., i wysokie wydatki na świadczenia socjalne.

_ - Europa stanowi 7 proc. ogółu ludności świata, jej udział w światowej gospodarce wynosi 25 proc., a wydatki na opiekę socjalną stanowią 50 proc. globalnych wydatków na ten cel. Tej sytuacji nie da się utrzymać _ - powtórzył za Angelą Merkel.

Osborne ostrzegł, że skutkiem zaniechania reform będzie to, że UE przegra w konkurencji z Chinami i Indiami. _ - Największym ryzykiem dla Europy nie są reformy, lecz ich zaniechanie _ - ostrzegł.

Stwierdził, że problem niewystarczającej konkurencyjności Europy w światowej gospodarce nie jest nowy i dawał o sobie znać jeszcze przed kryzysem na globalnych rynkach finansowych z 2008 r., ale kryzys uzmysłowił, że zmian nie można odwlekać.

Minister potwierdził zapowiedź premiera Davida Camerona o rozpisaniu referendum za pozostaniem lub wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE przed końcem 2017 roku (w razie zwycięstwa w wyborach w 2015 roku) i wynegocjowania dla kraju nowego statusu.

Osborne powtórzył też zdanie ministra spraw zagranicznych Williama Hague'a, który powiedział, że _ Brytyjczycy chcą być w Europie, ale nie chcą, by Europa nimi zarządzała _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Korporacje muszą płacić należne podatki" Niektóre korporacje z siedzibą w krajach z wysokimi podatkami tworzą zagraniczne filie lub firmy istniejące tylko na papierze, by korzystać z ulg podatkowych.
Bruksela ostrzega Wielką Brytanię przed... Komisja Europejska nie zgodzi się na zmiany unijnych zasad wypłacania zasiłków rodzinnych imigrantom zarobkowym z innego kraju UE, sprzeczne z zasadą niedyskryminacji.
Bronią Camerona i chcą prawa weta Takich zmian domagają się konserwatywni posłowie, którzy chwalą też obecną postawę premiera wobec Wspólnoty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)